Barbara Labuda kandydatką do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia
"Civitate Wratislaviensi Donatus” od lat przyznaje Rada Miejska Wrocławia. Wśród uhonorowanych osób znajdują się m.in.: papież Jan Paweł II, Vaclav Havel, Dalajlama XIV, Tadeusz Różewicz, Olga Tokarczuk, Lech Wałęsa. Przed rokiem laureatem został wrocławski pisarz Marek Krajewski.
- Do tego grona dołączy zapewne jedna z ikon walki o demokrację - Barbara Labuda. Kandydaturę Barbary Labudy popierają wszystkie środowiska zrzeszone wokół prezydenta Wrocławia w Radzie Miejskiej: Klub Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa, Platforma Obywatelska, radni Nowej Lewicy - napisano w sobotnim komunikacie magistratu.
Jak podano, Labuda urodziła się w 1946 roku w leżącym na Dolnym Śląsku Żmigrodzie. Z wykształcenia jest romanistką i doktorem nauk humanistycznych. To właśnie we Wrocławiu ukończyła studia w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie później na tej uczelni rozpoczęła pracę.
W latach 1975–1979 zajmowała się prowadzeniem biblioteki wydawnictw emigracyjnych i niezależnych we Wrocławiu, a następnie współpracowała z Komitetem Obrony Robotników. Jej zaangażowanie oraz wstąpienie do „Solidarności” bezpośrednio przełożyło się na udział we wrocławskich strajkach podczas stanu wojennego.
- W 1983 roku za jej demokratyczne poczynania skazano ją na karę pozbawienia wolności, którą odbywała między innymi we Wrocławiu. Na mocy amnestii została zwolniona z aresztu, jednak z przyczyn politycznych utraciła dotychczasową pracę - czytamy w komunikacie.
Kilka lat później, przy zmianie ustroju w Polsce, została posłanką na Sejm kontraktowy, a następnie pełniła funkcję ministra w Kancelarii Prezydenta RP i ambasadora Polski w Luksemburgu.
Radni będą głosować nad wyborem tegorocznego Honorowego Obywatela Wrocławia podczas jednej z najbliższych sesji. Sama uroczystość przyznania tytułu odbędzie się jak co roku 24 czerwca, czyli w święto Wrocławia.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.