Literatura #2/2024: Agnieszka Zabłocka-Kos, Gabriel Leonard Kamiński, Michał Okoński
W audycji książkowej RWK gościli:
Agnieszka Zabłocka-Kos – historyczka sztuki i architektury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Ze specjalistką od urbanistyki XIX i XX w., ze szczególnych uwzględnieniem Wrocławia i Śląska, rozmawialiśmy o… prowadzącej do naszego radia ulicy Powstańców Śląskich i najnowszej książce (choć także o poprzednich: „Atlasie architektury Wrocławia” oraz „Zrozumieć miasto. Centrum Wrocławia na drodze ku nowoczesnemu city 1807-1858”) „Czyj sen Wrocław śni. Od Wilhelmstadt do Centrum Południowego” (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego) pod redakcją pani profesor.
POSŁUCHAJ
Gabriel Leonard Kamiński – „Dom mi umiera pośród czterech ścian; drzwi opierają się o klamkę (…) ” – te strofy z 1973 r. otwierają „Wiersze zebrane” poety, dziennikarza, księgarz i wydawcy. Mieszkającego we Wrocławiu od 1958 r. W 2023 minęło 50 – lecie od jego literackiego debiutu, we wrocławskich „Konfrontacjach”. Wspólnie próbowaliśmy podsumować półwiecze twórczości poetyckiej jednego z najbardziej „wrocławskich” z wrocławskich literatów.
POSŁUCHAJ
Michał Okoński – Ceniony brytyjski dziennikarz Jontahan Wilson w błyskotliwym fresku zatytułowanym „Nazwiska dawno niesłyszane” (Wydawnictw SQN) przybliża czytelnikom wielkie postacie najpiękniejszej i najtragiczniejszej piłkarskiej kultury, trenerskich wizjonerach, którzy kładli podwaliny pod europejski i południowoamerykański futbol. O tych, którzy uciekali przed antysemityzmem, faszyzmem i komunizmem, a mimo to zdołali nauczyć świat grać nowoczesną piłkę. Jak im się to udało? O to pytaliśmy tłumacza tej książki, dziennikarza Tygodnika Powszechnego, znawcę piłki, a przy okazji autora „Stałe fragmenty. Piękny i wstrętny. Opowieść o dwóch twarzach futbolu”, o której nasz gość też opowiadał.
POSŁUCHAJ
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.