Poznaliśmy pierwszych laureatów nowej nagrody na Politechnice Wrocławskiej
Naukowcy skonstruowali lasery femtosekundowe do obrazowania oka ludzkiego. Urządzenie umożliwia bezpieczne wzbudzanie fluorescencji, co pozwala na rejestrację pierwszych na świecie wysokorozdzielczych obrazów struktur komórkowych w oku. -Chodzi o dokładniejszą obserwację procesów zachodzących w siatkówce oka, wyjaśnia prof. Grzegorz Soboń.
-W tym momencie kontynuujemy projekt. Celem tego projektu jest opracowanie lasera na najwyższym poziomie gotowości technologicznej, czyli stworzenie demonstratora technologii, takiego prototypu gotowego do wdrożenia.
Lasery wykorzystują ultrakrótkie sygnały świetlne, dzięki czemu interakcja lasera z okiem jest na tyle krótka, że nie szkodzi oku. Naukowcy, za swój projekt zostali nagrodzeni pierwszą nagrodą na Politechnice Wrocławskiej im. Nikola Tesli. Obecnie zespół naukowy z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów kierowany przez prof. Grzegorza Sobonia, kontynuuje projekt, aby lasery również znalazły inne zastosowanie.
-Mamy w planach zainstalować go również w innych miejscach, żeby wyjść nie tylko do aplikacji medycznych, ale także wyjść do innych zastosowań, o których tutaj myślimy: chemii, biologii, nanotechnologii. Także takich zastosowań jest bardzo wiele. Ostatnio zajmujemy się tematem wykorzystania sztucznej inteligencji w projektowaniu laserów, czyli staramy się wspierać najnowocześniejszymi technikami.
Pierwsze, a zarazem jedyne urządzenie zostało stworzone we Wrocławiu. W nagrodę zespół otrzymał 50 tys. złotych ufundowanych przez firmę KGHM Polska Miedź S.A
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.