W Świdnicy ruszyła wielka kontrola pieców
- Podstawą doboru adresów do kontroli jest ewidencja - mówi Radiu Wrocław Edward Świątkowski, z-ca komendanta Straży Miejskiej w Wałbrzychu:
„Chodzi o te deklaracje w jaki sposób ogrzewane są lokale. Więc będziemy - z jednej strony - sprawdzać czy faktycznie deklaracja została złożona zgodnie z prawdą, z drugiej strony informacja, pouczanie i też jakaś informacja w zakresie dofinansowania w zakresie wymiany kotłów”
Od 1 lipca piece o klasie gorszej niż trzecia, lub piece kaflowe oraz te bezklasowe nie będą mogły być wykorzystywane. Warto pamiętać, że poddanie się kontroli jest obowiązkowe, a jej utrudnianie lub uniemożliwianie grozi karą do 3 lat więzienia. W przypadku ujawnienia spalania odpadów, Straż Miejska może pouczyć lub wystawić mandat. Gdy z kolei są podejrzenia o spalaniu odpadów, ale właściciel posesji się nie przyznaje - strażnicy pobiorą próbki do badań.
- Celem kontroli jest doprowadzenie do dostosowania użytkowanych systemów grzewczych do obowiązujących wymagań, a także do zmiany użytkowanych paliw, co w efekcie przyczyni się do poprawy jakości powietrza - mówi Mateusz Jadach z UM w Świdnicy:
„Chcemy zobaczyć czy te dane, które mamy z 2018 roku poprawiły się po tych 5 latach. Nam przede wszystkim zależy, aby sprawdzić czym świdniczanie palą i jaki to ma wpływ na jakość powietrza u nas w mieście”
Do co najmniej 100 domostw zapukają Strażnicy Miejscy, którzy poproszą o pokazanie kotłowni, urządzeń grzewczych i tego czym palą mieszkańcy. Mogą poprosić o certyfikat węgla lub pieca. W przypadku braku zastrzeżeń - wystarczy podpis pod protokołem. W przeciwnym wypadku - funkcjonariusze pobiorą próbki do badań. Równocześnie urzędnicy będą informować mieszkańców o możliwościach zmian form ogrzewania.
Kontrole w Świdnicy będą przeprowadzane przez upoważnionych funkcjonariuszy Straży Miejskiej oraz pracowników Urzędu Miejskiego. Do kontroli zostały wytypowane przede wszystkim mieszkania i domy jednorodzinne, których właściciele zgłosili w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), iż eksploatują źródła ciepła opalane węglem.
Posłuchaj całego materiału:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.