Wrocław jak Amsterdam? Miasto rozbuduje infrastrukturę rowerową
Wrocław przeznaczy w 2024 roku ponad 17 mln złotych na rozbudowę tras rowerowych. W planach magistratu, obok dokończenia tras w sąsiedztwie Alei Wielkiej Wyspy, jest budowa Zielonej Osi Zachodniej. 6 km drogi rowerowej ma pozwolić na bezpieczny i bezkolizyjny dojazd wzdłuż ul. Legnickiej do samego centrum.
- Kontynuujemy rozwijane od lat dzieło, jakim jest rozwój sieci tras rowerowych. Tylko rok temu poszerzyliśmy ją o 23 km, także przy okazji bardzo istotnych projektów – mówi Radiu Wrocław Monika Kozłowska-Święconek, odpowiedzialna w magistracie za zrównoważoną mobilność w mieście:
"W 20 minut jesteśmy z Nowego Dworu rowerem w centrum, oprócz tego oczywiście ulica Popowicka, kładka na Muchoborze, która połączyła pięknie osiedla."
By było szybciej, wygodniej i bezpiecznej, w mieście powstanie Zielona Rowerowa Oś Zachodnia. 6 kilometrów nowej trasy będzie wiodącą do centrum alternatywą dla przejazdu ul. Legnicką.
- Dzięki takim inwestycjom jest szansa, że pozbędziemy się korków. Rowerem jest o wiele szybciej, tylko trzeba się o tym przekonać, a temu też mają służyć nowe drogi – mówi Radiu Wrocław Urszula Jagielnicka z biura zrównoważonej mobilności:
"Czekamy bardzo na Dubois, która ma się zaraz zacząć budować. To są jednokierunkowe drogi dla rowerów po obu stronach jezdni między Pomorską a Mostami Mieszczańskimi."
Od początku stycznia ruszył też innowacyjny system monitorowania ruchu na trasach.
- Wprowadziliśmy 12 lokalizacji dla urządzeń kalkulujących przejazdy rowerowe. Wszystkie zgromadzone informacje będą do wglądu, by sami mieszkańcy mogli zobaczyć, ilu ludzi się przesiada z 4 na 2 koła – podkreśla w rozmowie z Radiem Wrocław Robert Bednarski, odpowiedzialny w magistracie za sprawy tzw. Smart City:
"Te dane na pewno będą w dużej mierze służyły wydziałom, dzięki czemu na przykład biuro zrównoważonej mobilności będzie miało aktualne dane dotyczące tego, co dzieje się na ścieżkach, czyli każda nowa inwestycja będzie też pokazywała, jak ten ruch przyrasta."
Oprócz ruchu rowerzystów system także pokazuje dane pogodowe. Jak na razie to wstępna faza projektu. W przyszłości urządzeń może być więcej. Dane, jakie zgromadzą, pozwolą na modernizacje istniejących dróg oraz budowę nowych tras, zgodnie z preferencjami wrocławian.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.