Głuszyca podniesie poziom bezpieczeństwa informatycznego
Czy dane mieszkańców Głuszycy są bezpieczne? Jak uchronić je przed cyberprzestępcami w przyszłości? Gdzie robić kopie zapasowe i jakie procedury wdrożyć? Tymi zagadnieniami urząd zajmie się w tym roku. - Odpowiednich zabezpieczeń wymaga od nas postęp technologiczny i usługi - mówi Radiu Wrocław Roman Głód, burmistrz Głuszycy:
- Mamy wpłatomat, cyfrowe biuro podawcze, wiele spraw można załatwić za pośrednictwem e-PUAPu. To są wszystko takie dane, które powinny być w sposób właściwy chronione. No i do tego są nam potrzebne po prostu pieniądze, aby przeszkolić pracowników, zakupić odpowiednie oprogramowanie, wdrożyć odpowiednie procedury i po prostu ich przestrzegać.
Jak duże zagrożenia czekają na urzędników przekonano się w Głuszycy w ostatnich tygodniach. Jak ustaliło Radiu Wrocław, tylko czujność skarbniczki uchroniła miejski budżet przed stratami. Ktoś bowiem próbował podszyć się pod burmistrza wysyłając do skarbnika maila z prośbą o przelew na podstawione konto. Urzędnicy nie dali się oszukać, a sprawą zajmują się śledczy.
Przez cały rok 2024 urząd będzie dostosowywał się do spełnienia wymaganej normy ISO. - W planach są więc zarówno szkolenia, procedury jak i dodatkowe wyposażenie - wylicza burmistrz Roman Głód:
- Z jednej strony mamy cały pakiet szkoleń przede wszystkim dla urzędników, a w drugim pakiecie mamy cały sprzęt, który pozwoli nam w sposób bezpieczny przechowywać wszystkie dane. To dwa serwery, do tego osobny serwer umieszczony będzie z dala od urzędu. Do tego monitorowanie sieci przez 24h przez wyspecjalizowane firmy.
Projekt "Cyberbezpieczny Samorząd" jest finansowany ze środków UE i budżetu państwa. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania. Ma ona potrwać do końca tego roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.