TOP5 podsumowanie 2023 roku [GŁOSOWANIE]
Głosowanie potrwa do soboty 13 stycznia 2024, do godziny 12.00. Raz na dobę można oddać głos. Zwycięża uczestnik, który uzbiera najwięcej punktów. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
Chór Cantabile z Polkowic zwycięzca w kategorii TOP5 dolnośląskich zespołów muzycznych - 6762 głosów
To liczący już blisko 60 osób amatorski chór młodzieżowy, do którego ustawiają się prawdziwe kolejki! Jest nawet lista rezerwowa, na którą trafia się po profesjonalnym przesłuchaniu! Chór Cantabile pod batutą dyrygentki i założycielki Joanny Kąca działa przy Szkole Podstawowej nr 3 w Polkowicach już od 24 lat. Tworzą go obecni uczniowie jak i absolwenci placówki. Do śpiewania podchodzą poważnie, jeśli trzeba nocują w sali prób. Najlepiej czują się w poważnym, sakralnym repertuarze, ale nie straszny im i rock'n roll. Mają na swoim koncie liczne osiągnięcia zarówno w ogólnopolskich jak i międzynarodowych konkursach, a w 2020 roku uhonorowano ich Nagrodą Kulturalną SILESIA Województwa Dolnośląskiego. Swoją pierwszą płytę nagrał w Sali Koncertowej Radia Wrocław!
Kąty Bystrzyckie zwycięzca w kategorii TOP5 dolnośląskich atrakcyjnych wsi - 3152 głosów
Wieś Kąty Bystrzyckie położone w gminie Lądek-Zdrój, jako Winkeldorf była już wzmiankowana w dokumencie króla Jana Luksemburskiego z roku 1346. Na przełomie XV i XVI wieku w okolicy funkcjonowała kopalnia, w której eksploatowano złoża rudy żelaza. Dzisiaj staje się wsią turystyczną, gdzie powstają liczne gospodarstwa agroturystyczne, ale też nie brakuje atrakcji. W Kątach Bystrzyckich działa Kuźnia Alchemiczna, gdzie możemy podziwiać minerały, zarówno te z Dolnego Śląska, jak i z całego świata. Można wziąć udział w warsztatach, udać się na pole poszukiwacza minerałów, czy wybrać się na spacer szlakiem geologicznym. Warto też odwiedzić skansen „Gottfaldówka”, w którym poznamy życie wsi śląskiej, kulturę ludową i rzemiosło z XIX wieku. W Kątach Bystrzyckich zachwycają też sami mieszkańcy, którzy organizują nietypowe wydarzenia, jak Święto Latawca. W swoich domach realizują projekty naukowe, bo to tutaj powstają stacje ładowania rowerów elektrycznych, które możemy spotkać w Sudetach i tutaj opracowywany jest projekt za 1 mln złotych, budowy robota do przygotowywania drinków. Można tu też spotkać muzyków, bo Kapela Bożków ma tu studio nagrań. We wsi tempo życia zwalnia, z dala od miejskiego zgiełku, bez zasięgu i z pięknymi widokami.
Obóz Drużyny ZHP 21 Legnica w Zaborówcu zwycięzca w kategorii TOP5 dolnośląskich wakacji w mundurach - 3070 głosów
Od ponad 50 lat oficjalna nazwa się zmienia. Kiedyś był to obóz Chorągwi Legnickiej Związku Harcerstwa Polskiego. Dziś Drużyna ZHP 21 z Legnicy wypoczywa tam pod hasłem "Adventure Expedition - Scout Commando". Jednak zdecydowana większość legniczan doskonale zna to miejsce jako ZABORÓWIEC. I nie ma w tym przesady. Wystarczy spojrzeć w statystyki: w latach 70. i 80. na każdym turnusów w Zaborówcu pod namiotami wypoczywało nawet po 750 osób. A w czasie każdych wakacji były przynajmniej trzy turnusy.
Dworzec w Węglińcu zwycięzca w kategorii TOP5 dolnośląskich dworców kolejowych - 2926 głosów
Wyróżniony w konkursie Zabytek Zadbany dworzec w Węglińcu to tak naprawdę dwa dworce. Ten starszy z jasną elewacją wygląda na nowszy, ten młodszy, z czerwonej cegły robi wrażenie starszego. W pochodzącym z 1865 roku tzw. Nowym Dworcu renowację przeszła bogato zdobiona detalem ceglana elewacja z wzorami kwietnymi, kolumnami w stylu korynckim, a także wizerunkami np. orłów. Odtworzono zegary, poddano renowacji i odtworzono detale architektoniczne. Poza budynkiem tzw. Nowego Dworca przebudowę przeszedł, wybudowany w 1846 roku, Stary Dworzec. Swoim wyglądem przypominający zamek obronny z dwiema wieżami o wysokości 18,6 metra każda. Renowację przeszła elewacja budynku, na której odtworzono szereg detali architektonicznych, w tym m.in. boniowania czy gzymsy. Uwagę zwraca również zegar, a także niewielka loggia oparta na stylowych kolumnach z balustradą z motywami kwietnymi. Wszystko kosztowało 41 milionów złotych. Dworzec w części musiał zagospodarować samorząd, bo dla podróżnych jest za wielki. Zmieściło się tam muzeum, kino za rogiem, wypożyczalnia rowerów, biura kolejowych spółek.
Izba Pamięci Pożarniczo-Sportowa w Granowicach zwycięzca w kategorii TOP 5: Skanseny i Izby Pamięci - 2435
To jeden z najmłodszych dolnośląskich skansenów. Oficjalnie został otwarty 28 maja 2020 roku, choć mieszkańcy wsi zbierali różne artefakty od wielu, wielu lat. Izba Pamięci Pożarniczo-Sportowa w Granowicach (gm. Wądroże Wielkie) wbrew nazwie nie ogranicza się jedynie do eksponatów związanych ze strażakami OSP czy piłkarzami rodzimego "Rodła". Znaleźć w niej można kroniki, dokumenty, a nawet narzędzia obrazujące życie wsi. Tego są tysiące: wyroby rękodzieła, odbiorniki radiowe... A'propos - Radio Wrocław też ma swój niewielki udział w tej kolekcji.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.