Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu docenieni
Specjaliści zostali wyróżnieni za projekt „SHOCK TEAM”. Jak tłumaczy dr Wiktor Kuliczkowski zadaniem zespołu, jest współdziałanie lekarzy kardiologów, kardiochirurgów i anestezjologów w leczeniu pacjentów ze wstrząsem kardiogennym oraz w trakcie zatrzymania krążenia.
"Nie czekamy z tym pacjentem, to jest pierwszy efekt. Drugi efekt jest taki, że jak założymy to mechaniczne wspomaganie krążenia i pacjent, mówiąc kolokwialnie, się nie zbiera, to mamy możliwość przeszczepienia serca. Trzeci aspekt jest taki, że jak rozszerzyliśmy działania naszego Shock Teamu na Dolny Śląsk, to dostajemy takich pacjentów już wstępnie leczonych."
W efekcie pracy klinicznego zespołu śmiertelność pacjentów we wstrząsie kardiogennym spadła z 50 do 20 procent. Idea Shock Team wprowadzona w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu to pierwsza i jak dotąd jedyna tego typu inicjatywa w Polsce. Wrocławscy lekarze szkolą już medyków zainteresowanych stworzeniem takich zespołów w innych szpitalach w kraju.
Nagrodzona została także nowa metoda leczenia uporczywych omdleń stosowana w klinice przy Borowskiej we Wrocławiu. Zabieg kardioneuroablacji pozwala na uniknięcie wszczepiania stymulatora serca. Jak tłumaczy Piotr Niewiński z pracowni elektrofizjologii wystarczy pod kontrolą uszkodzić niewielki obszar odpowiedzialny za omdlenia.
"To wszystko dzieje się w polu elektromagnetycznym, co umożliwia wizualizacje serca i jego struktur, stworzenie mamy serca, trójwymiarowej, którą możemy obracać. W związku z tym mamy pewność co do tego, gdzie jesteśmy i co uszkadzamy."
Nagroda prof. Wiktora Brossa została wręczona po raz pierwszy w 2020 roku. Jest przyznawana za osiągnięcia w zakresie wprowadzenia nowych technologii, metod diagnostycznych i terapeutycznych.
POSŁUCHAJ:
Cześć I:
Część II:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.