Efektywnie poprawiają świadomość o przemocy

Bartosz Szarafin, JD | Utworzono: 2023-12-29 14:53 | Zmodyfikowano: 2023-12-29 15:01
Efektywnie poprawiają świadomość o przemocy - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

To jeden z efektów realizowanego w tym roku projektu "Sieć Pomocy - Rodzina bez przemocy", który właśnie podsumowano. -Był prowadzony na wielu płaszczyznach - opisuje Anna Skrzyńska, dyrektorka OPS w Dzierżoniowie:

"Szkoliliśmy się we współpracy z niebieską linią. Spotykaliśmy się z rodzicami, z rodzicami z dziećmi, uczestniczyliśmy w piknikach, w wydarzeniach miejskich promując nasz projekt i uświadamiając społeczeństwo, jak ważne jest reagowanie na krzywdę drugiego człowieka. Społeczeństwo Dzierżoniowa stało się bardziej wrażliwe na to, co się dzieje wokół."

Świadczy o tym m.in. większa liczba interwencji pomocy społecznej - wzrost z 71 do 140 w stosunku do ubiegłego roku. Akcję promowano m.in. filmem stworzonym w ramach warsztatów przez dzierżoniowską młodzież.

"Film pokazuje przemoc przez zaniedbanie / Chcieliśmy pokazać, że rodzice nie mają czasu dla swojej córki i że ona na tym cierpi / Nie ma znajomych, wyzywają ją w szkole, rodzice nie chcą jej wysłuchać / Ten projekt myślę, że pokazał nam to, że jednak ta przemoc jest na co dzień wokół nas i teraz jest to bardziej widoczne, przez to, czego się dowiedzieliśmy."

Równolegle ochotnicy uczestniczyli w warsztatach dla rodziców czy dzieci. Dzięki uczestnictwu w zajęciach Pani Aldona Bariasz może mówić o ogromnym szczęściu.

"Zawsze byłam dla dzieci, byłam jako ja - mama, ale do pewnego stopnia. Nie każde dziecko potrafiło się otworzyć. Jak zaczęliśmy korzystać z projektu, zaczął uczestniczyć w nich też mąż i on pierwszy zwrócił uwagę - coś się dzieje z naszą córką nie tak. Wtedy wychwyciliśmy problem, do tragedii mogło to doprowadzić."

W przypadku córki Pani Aldony okazało się, że padła ofiarą cyberprzemocy i planowała odebrać sobie życie. Zmiana zachowania zauważona przez rodzeństwo i świadomych rodziców uratowały ją.

- Część elementów projektu będzie kontynuowana - zapowiada w Radiu Wrocław Anna Skrzyńska - dyrektor OPS w Dzierżoniowie.

"Chcemy zostawić akademię rodzica, aby wspierać rodziców w ich działaniach. Czasami wydaje nam się, że są rzeczy nie do pokonania, a po rozmowie z fachowcami okazuje się, że rozwiązanie jest bardzo proste. Będziemy chcieli zostawić punkt konsultacyjno-informacyjny ze specjalistami - z prawnikiem, z psychologiem, z terapeutą uzależnień. Na pewno będą warsztaty budujące relacje w rodzinie."

W szeregu zajęć z animatorami wzięło udział kilkuset mieszkańców Dzierżoniowa, a efekty działań promocyjnych w terenie na miejskich wydarzeniach, i nie tylko, dotarły do co najmniej kilku tysięcy. W sieci informacja o przeciwdziałaniu przemocy, m.in. za sprawą przygotowanego na warsztatach przez młodzież filmu, zebrała łącznie ponad 100tys. odbiorców.

W ramach kampanii informacyjnej zakładano także wzrost liczby Niebieskich Kart do 110. W efekcie programu założono ich 129. Jak wyjaśniają pracownicy OPS "to nie oznacza wzrostu wskaźnika przemocy. To znak, że udało się uświadomić mieszkańców, czym jest przemoc i zachęcić do jej zgłaszania tym samym ratując innych." Dodatkowe efekty projektu - Ośrodek Pomocy Społecznej chce zbadać za pomocą ankiet skierowanych do beneficjentów programu, ale i mieszkańców. Tym samym miasto chce ustalić, do jak wielu osób i w jaki sposób udało się dotrzeć z przesłaniem kampanii.

Więcej o kampanii: Rok przeciwdziałania przemocy w Dzierżoniowie.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.