Lepiej rozmawiać, niż się sądzić

BM, materiały prasowe | Utworzono: 2023-12-22 15:59
Lepiej rozmawiać, niż się sądzić - fot: materiały prasowe
fot: materiały prasowe

Miasto Wrocław zawarło porozumienie o współpracy z przedstawicielami sądów, prawniczych samorządów zawodowych i środowiska naukowego prawników. Główny cel: popularyzować mediacje jako skuteczną, pozasądową metodę rozwiązywania konfliktów.

Planowane jest też wspólne przygotowywanie materiałów promocyjnych, konferencji czy kampanii informacyjnych. Porozumienie ma charakter otwarty – mogą do niego przystąpić nowe podmioty.
- Chcemy promować dobre praktyki. Jeśli system daje możliwość szybszego sposobu rozwiązania konfliktu sąsiedzkiego, rodzinnego czy sporu między dwoma stronami w biznesie – korzystajmy. Jako Miasto udostępniamy zresztą takie instrumenty naszym mieszkańcom i to bezpłatnie. Wrocław jest miastem dialogu. Wieki funkcjonowania na styku kultur pokazały, że wzajemne poszanowanie i umiejętność wsłuchania się w to, co mówią inni wydawała najlepsze owoce. Na tym pomyślnie rozwijał się Wrocław i cały region – mówi prezydent Jacek Sutryk.

Miasto Wrocław od lat finansuje program Pogotowia Mediacyjnego. Jest on prowadzony przez fundację „Dom Pokoju”. Chętnych nie brakuje. Rocznie w ramach tego projektu przeprowadzanych jest do 120 mediacji. Korzystają nie tylko mieszkańcy jako osoby fizyczne. Za pomocą mediacji rozwiązywane są sprawy z udziałem m.in. Rad Osiedli. Osoby prowadzące negocjacje w ramach Pogotowia Mediacyjnego to wykwalifikowani fachowcy wpisani na listę mediatorów przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Korzystanie z mediacji w ramach miejskiego programu jest bezpłatne – mediator lub mediatorka jest do dyspozycji stron przez trzy spotkania (każde trwające do 90 minut).

Środowisko zawodowe, z którego wywodzą się wrocławscy mediatorzy jest oczywiście znacznie szersze. To liczni praktycy i teoretycy. Stronami porozumienia poza Miastem są: Prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu, koordynatorzy ds. mediacji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, Dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu, Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, Centrum Mediacji przy Izbie Adwokackiej we Wrocławiu, Ośrodek Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu, Pracownia badań nad mediacjami i innymi alternatywnymi metodami rozwiązywania sporów na WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego.

Godne podkreślenia jest to, że za pomocą mediacji można rozwiązywać sytuacje sporne z wszystkich dziedzin życia społecznego – zarówno na etapie przedsądowym, jak i już w momencie, gdy sprawa dotarła na wokandę.

- Ludzie często nawet nie zdają sobie sprawy, że istnieje możliwość skorzystania z mediacji. One są dobrowolne. Oznacza to, że strony decydują o tym, czy skorzystają z takiej możliwości rozwiązania sporu. Przede wszystkim, strony nie mają obowiązku zawarcia ugody – na każdym etapie mogą mediacje przerwać. Jeśli dojdą do porozumienia, ich ugodę zatwierdza sąd i nabiera ona takiej mocy jak sądowe orzeczenie. Jednocześnie brak porozumienia mediacyjnego nie zamyka możliwości późniejszego oddania sprawy do sądu. Przy tym mediacje mają charakter poufny, a technika ich prowadzenia sama z siebie daje lepsze możliwości uwzględnienia racji zainteresowanych stron i zapewnia większe wzajemne poszanowanie. Jest to sposób szybszy i o wiele tańszy – wyjaśnia adw. dr Monika Haczkowska, prezeska Centrum Mediacji przy Izbie Adwokackiej we Wrocławiu, która była inicjatorką podpisania deklaracji.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.