Marnujemy żywność, a w rezultacie pieniądze na potęgę, zwłaszcza w święta
Średnio, blisko 1500 złotych — tyle planujemy wydać na święta 2023 roku. Tak przynajmniej wynika z badania "Świąteczny portfel Polaków". Z ankiety wynika także, że tylko na samą żywność wydamy około 600 złotych.
- Oczywiście nie brakuje osób, które najpierw wydają, a później liczą, co może być ryzykowne dla domowego budżetu - przestrzega gość Radia Wrocław, ekonomista dr Adam Karpiński z Uniwersytetu WSB Merito:
"Łatwiej było oszczędzać kiedy żeśmy dysponowali wyłącznie pieniądzem tradycyjnym czyli papierowym. Dzisiaj mamy obszar pieniądza elektronicznego. My nie wiemy ile z blika zeszło, ile z karty zeszło. Raptem się budzimy, któregoś dnia po świętach i mówimy, no kurcze, mamy debet na karcie. Nie możemy zapłacić czynszu i wtedy zaczynają się poważne dylematy."
Z badania wynika, że ponad 52% ankietowanych chce oszczędzać na wszystkim po trochu. Jeśli chodzi o wskazanie konkretnych kategorii, to 32% badanych zamierza ciąć koszty na ozdobach świątecznych. Z kolei na napoje alkoholowe mniej pieniędzy chce wydać przeszło 28% rodaków. Dalej wymieniane są wyjazdy świąteczne.
Nie ma wątpliwości, że właściwie wszyscy myślą o tym jak zaoszczędzić kilka złotych. Szukają na to wielu sposobów, a jeden jest naprawdę prosty, to niemarnowanie jedzenia.
- Przed wyjściem do sklepu dobrze jest sprawdzić co mamy w domu, zaplanować potrawy, które chcemy przygotować i zabrać ze sobą listę niezbędnych produktów - podkreśla gość Radia Wrocław dr Marzena Styczyńska, kierownik Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:
"Każdą potrawę, którą przygotowujemy, jeżeli jej mamy jakikolwiek nadmiar, warto podzielić sobie na mniejsze porcje, zamrozić do bieżącego wykorzystania, a co najważniejsze tą porcja można się podzielić ze znajomym, z przyjaciółmi, z sąsiadami. Jest mnóstwo potrzebujących osób wokół nas."
Robiąc zakupy warto sprawdzać daty przydatności do spożycia, tak aby produkty można było wykorzystać także po świętach.
Więcej o problemie marnowania żywności można posłuchać w Wieczorze zDolnego Śląska.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.