Sztuczna inteligencja wspiera leczenie udarowe w Bolesławcu
- Prowadzone przy pomocy sztucznej inteligencji badania genetyczne są w stanie wskazać pacjentów narażonych na udar jeszcze zanim do niego dojdzie - mówi dyrektor szpitala Kamil Barczyk:
- Wykonujemy badania genetyczne, możemy przewidywać różne schorzenia, właśnie profilaktykę udarową, tak by pacjenci mogli być w najlepszy sposób leczeni tak farmakologicznie, jak zabiegowo.
W tworzenie jednego z najnowocześniejszych ośrodków leczących udary w regionie zaangażowały się finansowo samorządy regionu bolesławieckiego. Wójt gminy Warta Bolesławiecka Mirosław Haniszewski mówi, że nie było tej kwoty w planach budżetowych, ale samorząd zdołał ja wygospodarować:
- Tym razem wspieramy na 200 tysięcy złotych, na urządzenia związane z ratowaniem ludzi dotkniętych udarem.
Pacjent Bogusław Gwiazdoń mówi, że system wykrywania zagrożenia udarowego jeszcze zanim dojdzie do zatkania naczyń, okazał się dla niego wybawieniem:
- Ja się znalazłem tutaj przez ten system udarów. Niby wszystko było OK. Ale przyszedłem tutaj i to się okazało, że jedna żyła była w 90 procentach przytkana. Inaczej najprawdopodobniej leżał bym tu jako pacjent z udarem. Wczoraj mi zrobili, dzisiaj się czuję świetnie.
Z badań określającym zagrożenie udarem u konkretnych pacjentów korzysta w Bolesławcu około 50 osób dziennie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.