TOP5 dolnośląskich atrakcji świątecznych
Święta, święta i po świętach ? O nie! Pozostajemy w tym magicznym klimacie i cieszymy się bogatymi dolnośląskimi atrakcjami świątecznymi.
Głosowanie potrwa do soboty 30 grudnia 2023, do godziny 15:30. Raz na dobę można oddać głos. Zwycięża inicjatywa, która uzbiera najwięcej punktów. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
Świąteczna Wioska w Jaszkowej Dolnej
Świąteczna Wioska w Jaszkowej Dolnej koło Kłodzka stała się już lokalną atrakcją, którą w okresie świątecznym odwiedzają tysiące turystów z Dolnego Śląska i nie tylko. W tym roku została uruchomiona po raz czwarty. Tworzą ją mieszkańcy, którzy przygotowują konstrukcje i ubierają je w kolorowe lampki. Po zmroku, można przenieść się w bajkowy świat i poczuć magię świąt. Podczas otwarcia dzieci mogą spotkać się ze św. Mikołajem, od którego bezpłatnie otrzymują prezenty, działa jarmark ze świątecznymi smakołykami, wystawiają się też rękodzielnicy. Organizowane jest również wspólne śpiewanie kolęd przy ognisku. Wejście na teren wioski jest bezpłatne.
Biuro Świętego Mikołaja w Srebrnej Górze
Miejsc ze świątecznym klimatem i Św. Mikołajem jest w Polsce wiele... ale tylko jedno jest tym, do którego trafiają listy pocztowe. Nie ważne czy adresatem będzie Św. Mikołaj z adresem w Laponii, chmurka, Mikołajowo, czy kraina marzeń. List ze znaczkiem czy bez... Poczta Polska praktycznie automatycznie dostarcza wszystkie dziecięce marzenia do Srebrnej Góry, a tam Mikołaj ze swoimi elfami i śnieżynkami, oraz grono wolontariuszy starają się odpowiedzieć na jak najwięcej z nich. Prowadzą też warsztaty i świąteczne spotkania dla najmłodszych. Początek tej historii był nieprzypadkowy.
Wrocławski Jarmark
W 200 domkach swoje wyroby prezentuje aż 140 wystawców. Sprzedaż będzie prowadzona jest codziennie w godz. 10:00-21:00. Jest też tradycyjny bajkowy lasek z wesołym miasteczkiem dla dzieci i domek Mikołaja. Choinka też stoi rozświetlona. Po raz pierwszy Jarmark na wrocławskim Rynku potrwa aż do 7 stycznia - włącznie z Nocą Sylwestrową i Świętem Trzech Króli.
Kolędnicy z Pogwizdowa
W ubiegłym roku w konkursie na Najpiękniejszą dolnośląską wieś Pogwizdów z gminy Paszowice znalazł się na II miejscu. Mieszkańcy od razu zapowiedzieli, że nie zamierzają spocząć na laurach. No i od pewnego czasu - zarówno starsi, jak i młodsi - pod okiem sołtys Katarzyny Bącal pracują nad reaktywacją tradycji bożonarodzeniowych.
Szopki Krzeszowskie
Jan Ferenc rozpoczął budowanie szopek przed 2003 roku. Pierwsze elementy były prezentem dla wnuczki Pauliny. Co roku konstrukcja jest rozbudowywana, powstają nowe elementy. Inspiracją dla kolejnych budynków są budowle z Krzeszowa i okolicy. Do budowy używa głownie drewna. Makiety budynków powstają przez cały rok, a w kościele są ustawiane w czasie adwentu. Montaż konstrukcji trwa około 2 tygodni. Szopka, jak opowiada jej autor, miała początkowo składać się z postaci schodzących po stoku wzgórza do żłóbka. Stanęło jednak na makiecie bazyliki krzeszowskiej. W jego domu domową szopkę widziała siostra Bronisława, zakrystianka, a ksiądz Mariusza podczas wizyty kolędowej również się pomysłem zainteresował. Trochę trzeba było pana Jana namawiać, ale w końcu wiosną 2010 w kościele pojawiły się elementy szopki. Najtrudniej było z rzeźbieniem postaci, ale i ten problem został w końcu rozwiązany. Efekty można podziwiać w kościele. Szopka Jana Ferenca jest znakiem firmowym krzeszowskich obchodów Narodzenia Pańskiego
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.