Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu otwarto nowoczesne laboratorium

Elżbieta Osowicz, AO | Utworzono: 2023-12-15 06:23 | Zmodyfikowano: 2023-12-15 06:31
Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu otwarto nowoczesne laboratorium  - fot. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
fot. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Innowacyjne pracownie są wyposażone m.in. w mikroskopy fluorescencyjne i maszynerię do izolacji DNA.

- Nowoczesna aparatura pozwoli, u pacjentów z podejrzeniem choroby genetycznej, szybciej i skuteczniej szukać przyczyny zaburzeń – wyjaśnia prof. Robert Śmigiel, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych.

"Ten sprzęt pozwoli nam szeroko, przepustowo przebadać cały genom człowieka. Zamiast szukać w różnych miejscach, bez określonego kierunku diagnostycznego. Wiele takich chorób, które są bardzo trudne, zróżnicowane, złożone wymagają przejrzenia całego genomu, aby móc zidentyfikować tą przyczynę."

Laboratorium w budynku przy Marcinkowskiego będzie ono pełniło funkcję naukową, dydaktyczną i kliniczną. Przy Katedrze i Zakładzie Genetyki funkcjonuje bowiem poradnia, która służy pacjentom z niemal całej południowej Polski.

- To niezwykle precyzyjny i zaawansowany technologicznie sprzęt - tłumaczy dr Justyna Gil:

"Nawet się mówi, że to jest technologia wręcz kosmiczna. Można robić wiele badań, dla wielu pacjentów, jednoczasowo. Coś, co kiedyś trwało lata, jeżeli chodzi o sekwencjonowanie ludzkiego genomu, natomiast dzisiaj jesteśmy w stanie przesekwencjonować genom w tydzień."

Prace remontowo-budowlane w budynku przy ulicy Marcinkowskiego trwały dwa lata i pochłonęły 4 i pół miliona złotych z budżetu uczelni. Dzięki nim jednostka zyskała nowe narzędzia do prowadzenia badań naukowych oraz precyzyjnej diagnostyki. 

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.