„Zwierzęce” wiersze Wisławy Szymborskiej w Teatrze Polskim we Wrocławiu
Wybrane do interpretacji artystycznej teksty Wisławy Szymborskiej jako temat przewodni mają motywy świata zwierzęcego, które wkomponowano w narrację korespondencji poetki z Kornelem Filipowiczem. - To swoisty apel poetki o niepodmiotowe traktowanie zwierząt i o nierozpychanie się człowieka na planecie, którą zdominował - mówi Joanna Degler z Teatru Polskiego:
- Krytykowała człowieka za jego zadufanie w sobie i za to, że zajął tą najwyższą pozycję w drabinie bytów tutaj ziemskich, i jednocześnie nie ponosi odpowiedzialności za te byty, które sobie podporządkował.
- Wrocławskie zoo zaangażowało się w projekt, gdyż myślą przewodnią tego przedstawienia są zwierzęta. I nasze zwierzęta będzie można przy tej okazji zobaczyć – powiedziała Weronika Skupin, rzecznik prasowa wrocławskiego ogrodu zoologicznego:
- Studenci ASP przygotowywali się w ten sposób, że nagrywali zwierzęta od kuchni, od zaplecza. Po to aby się przekonać jak ta praca opiekuna wygląda, jak on podchodzi do zwierzęcia, jak ta codzienność wygląda. I na tej podstawie, przedstawili, narysowali ten obraz, która nie jest filmem jeden do jednego, ale jest pewną forma sztuki audiowizualnej. Zostało to wykorzystane w spektaklu.
Z okazji zbliżającej się premiery wydarzenia, dzisiaj we wrocławskim zoo odbyła się debata z udziałem twórców przedstawienia i wrocławskiej młodzieży na temat statusu zwierząt w social mediach.
Projekt realizowany we współpracy: Teatru Polskiego we Wrocławiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego. Premiera została przełożona na styczeń - z powodu choroby obsady.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.