Odtworzyli smak 200-letniej jaworskiej kiełbasy
Prof. Joanna Nowosielska-Sobel z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego przyznaje, że odtwarzanie zapomnianych smakołyków, czasem ociera się o pracę detektywa...
- To są wspomnienia, bardziej zasoby bibliotek, prasa i jeżeli jest do tego jakaś fotografia, to jest fantastycznie, bo mamy to zwizualizowane. Najczęściej jest to bawieniem się, bardziej poszukiwaniem pewnej inspiracji. W przypadku kiełbaski jaworskiej jesteśmy szczęściarzami, bo mamy przepisy.
- Nie poprzestajemy jedynie na wskrzeszaniu historii - zapewnia Arkadiusz Muła, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze.
- Najpierw spróbujemy oryginalnego smaku według rekonstruowanych receptur sprzed przynajmniej kilkudziesięciu lat. A później już kwestia innowacyjnych produktów - także tych bezmięsnych, jak np. kiełbaska wegańska.
Jaworska kiełbaska właśnie doczekała się specjalnego opracowania. Promocja dolnośląskiego smakołyku zbiegła się z wydaniem książki "Rzecz o specjale znad Nysy Szalonej" autorstwa dr Grzegorza Sobela.
Kiełbasa przez dziesięciolecia była uznawana za jeden z najważniejszych produktów regionalnych naszego regionu. Jej pęta - oczywiście w artystycznej formie - do dziś upiększają salę obrad Rady Miejskiej w Jaworze.
Posłuchaj relacji Andrzeja Andrzejewskiego:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.