Polki częściej umierają na raka piersi niż inne Europejki
Jednym z powodów jest słaba zgłaszalność na badania profilaktyczne - przyznaje radiolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii Piotr Kasprzak:
Polki niechętnie badają się profilaktycznie i rak wykrywany jest w wysokich stadiach zaawansowania. Co to oznacza? Wysokie stadium zaawansowania oznacza, że bardzo ciężko jest wyleczyć tę chorobę
Inny podwód to trudności z dostępem do badań diagnostycznych:
Ta grupa pań, którą zapraszamy na badania mammograficzne, jest bardzo niejednorodna, także te powody wydaje mi się , mając 30. letnie doświadczenie w scriningu, są bardzo różne. rzeczywiście może to być strach, czasami to jest zła organizacja, czasem jest to lęk przed rozpoznaniem choroby, czyli lepiej nie wiedzieć niż wiedzieć, co oczywiście nie jest prawdą.
Dostęp do badań diagnostycznych mają poprawić miedzy innymi stacjonarne mammografy montowane w powiatowych szpitalach. Na Dolnym Śląsku od 15 listopada takie urządzenia działają w szpitalach w Lubaniu, Lwówku Śląskim, Trzebnicy i Strzelinie.
Na badania profilaktyczne zgłasza się mniej niż 40 procent uprawnionych kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce w ciągu roku wykrywa się blisko 20 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi u kobiet, a 6 tys. pacjentek umiera.
POSŁUCHAJ WIĘCEJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.