Piękno nagrobnych płyt. Szczególna wystawa we Wrocławiu
Wśród niezwykłych zabytków znajduje się płyta nagrobna księcia Wacława żagańskiego, która zaprezentowana zostanie po raz pierwszy po przeprowadzonej konserwacji. A czego jeszcze dowiemy się odwiedzając muzeum? O tym mówi Radiu Wrocław jedna z kuratorek, Agata Stasińska:
„Myślę że dowiemy się przede wszystkim niezależnie czy mówimy o człowieku średniowiecznym czy współczesnym to jest on bardzo podobny , trapią go podobne problemy , zastanawia się nad tym samym. Chce być jak najlepiej zapamiętanym i wyrazem tego są te płyty nagrobne tutaj prezentowane, to dla nas było najważniejsze”.
- Celem ekspozycji jest przybliżenie różnych aspektów kultury średniowiecznej związanych ze śmiercią – dodaje Agata Stasińska:
„Przygotowaliśmy dwie równoległe drogi zwiedzania pokazujemy państwu nie tylko historię i funkcję tych płyt ale również technikę i technologie żeby państwo mogli zobaczyć jak wiele pracy włożono w to, aby te obiekty powstały”.
Prezentowane na wystawie obiekty pochodzą m.in ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a także z Fundacji Lubiąż, Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu i Muzeum Archeologicznego. Ekspozycję Muzeum Archeologicznego, „Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne”, będzie oglądać do 24 marca 2024.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.