We wrocławskich parkach staną artystyczne toalety publiczne
We Wrocławiu znajduje się ok. 40 szaletów w miejscach, w których najczęściej pojawiają się piesi. Część z nich jest czynna cały rok, część sezonowo. Coraz więcej toalet publicznych działa także we wrocławskich parkach i na skwerach. Obecnie jest ich 16, a teraz pojawią się dwie kolejne.
W 2022 roku nowe toalety stanęły w Parku Mamuta na Oporowie oraz w Parku Leśnickim. Pierwsza nawiązuje rysunkami do nazwy parku, a druga jest porośnięta bluszczem. W tym roku następne toalety publiczne zasilą Park na Skraju przy ul. Koreańskiej oraz park Tadeusza Różewicza przy ul. Sztabowej.
Obie toalety są samoczyszczące, zakończone zielonym dachem. Będą czynne cały rok. Pierwsza powstaje w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Charakterem nawiązuje do ul. Koreańskiej, na której zostanie zamieszczona. Będzie pokryta wielkim smokiem, który w Azji jest postrzegany, jako istota sprzyjająca ludziom i przynosząca szczęście. Grafika na toalecie zostanie ułożona z barwionej, szklanej mozaiki:
Druga zaś wkomponuje się w zieleń parku. Pokryją ją płytki ceramiczne w kolorze ciemnej, butelkowej zieleni:
Szacowany koszt obu tych inwestycji wynosi ok. 920 tys. złotych. Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu szacuje, że w obu parkach będzie można z nich skorzystać w okolicach sierpnia 2024 roku.
W przyszłym roku, poza parkami, toaleta ogólnodostępna dla mieszkańców pojawi się także na nowej pętli tramwajowo-autobusowej przy ul. Rogowskiej na Nowym Dworze. To zadanie nadzorują Wrocławskie Inwestycje, które wyłoniły już wykonawcę projektu, produkcji i montażu toalety samoobsługowej. To zadanie kosztuje ponad 300 tys. złotych. Planowane są już następne w takich miejscach jak Park Brochowski, Jezioro Pawłowickie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.