Poznawali historię znikających dancingów, balów i rautów
Tym razem tematem warsztatów były znikające dancingi, bale i rauty. Podczas spotkania, uczestnicy mieli okazję odkryć tajemnice balu studentów, takiego jak ten organizowany w Piwnicy Świdnickiej, czy też popularne imprezy branżowe, w tym Bal Lekarza we Wrocławiu w czasach PRL-u. - Wrocławianie w tamtych czasach uwielbiali się bawić - mówi historyczka dr Joanna Hytrek-Hryciuk, na co dzień jest związana z Muzeum Pana Tadeusza.
- Pierwszy bal sylwestrowy został zorganizowany już w 1945 roku. Było to w czasach, kiedy miasto było jeszcze w dość zrujnowanym stanie. W kolejnych latach, tradycja ta została mocno utrzymana.
W Przestrzeni Kulturalnej nie zabrakło retrospekcji i pokazu slajdów. - To wszystko po to, by starsi mogli powspominać dancingi z czasów PRL-u, a młodsi mogli poznać historię zabaw we Wrocławiu - mówi dr Joanna Hytrek-Hryciuk.
- Na pewno ciekawostką jest to, że w pewnym czasie, w latach 70. bale branżowe, sylwestrowe organizowane były przez wszystkie zakłady pracy, czasami nawet kilka jednocześnie. Ponieważ było tak dużo chętnych, trzeba było robić je w zakładowej świetlicy lub kilku innych miejscach.
Organizatorem wydarzenia był Wrocławski Instytut Kultury. Spotkanie pt. „Tam się bywało! Wykład o znikających dancingach, balach i rautach” i stanowiło część cyklu spotkań pod nazwą „ZNIKAJĄCE MIASTO".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.