Prestiżowy grant na „samonaprawiające się” zbiorniki na wodór

Mateusz Florczyk, BM | Utworzono: 2023-11-26 14:52 | Zmodyfikowano: 2023-11-26 14:53
Prestiżowy grant na „samonaprawiające się” zbiorniki na wodór - Fot: Mateusz Florczyk
Fot: Mateusz Florczyk

Na Politechnice Wrocławskiej zespół z Katedry Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej z Wydziału Mechanicznego, kierowany przez dr. inż. Pawła Gąsiora, będzie odpowiedzialny za działania w ramach projektu. - Współpraca obejmie szereg partnerów z Europy zarówno na płaszczyźnie przemysłowej, jak i naukowej - mówi dr. inż. Paweł Gąsior.

- Nasze testy będą polegać na badaniu, weryfikacji parametrów wytrzymałościowych zbiorników zarówno pod względem zmęczeniowym, jak i statycznym w warunkach temperatur pokojowych i ekstremalnych. To będzie jedno z naszych zadań. Drugie z zadań będzie dotyczyło kwestii bezpieczeństwa eksploatacji zbiorników.

Zespół naukowców planuje opracować nowe rozwiązania do magazynowania i transportu wodoru. - Obejmujące zarówno zbiorniki wysokociśnieniowe, jak i kriogeniczne, odpowiednie dla różnych zastosowań, takich jak przewóz, zasilanie pojazdów drogowych, szynowych i wodnych, a także magazynowanie energii powierzchniowej i nowe obszary, w tym lotnictwo - dodaje Paweł Gąsior:

Naukowcy mają już wieloletnie doświadczenie w badaniach wytrzymałości zbiorników wodorowych dla partnerów z całego świata, a w ramach ECOHYDRO poza badaniami zbiorników będą odpowiedzialni także za kilka innych zadań. Unijny grant na projekt wyniósł 10 mln euro.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.