Wartościowy zabytek, czy bezużyteczna przeprawa do wyburzenia? Trwa spór o przyszłość starych Mostów Chrobrego we Wrocławiu
Podczas otwarcia nowych prezydent Jacek Sutryk mówił, że stare przeprawy powinny docelowo zniknąć z pejzażu osiedla. Według miejskich ekspertów nie mają wartości zabytków, natomiast są w fatalnym stanie, a ich naprawa byłaby bardzo kosztowna. Przemysław Gałecki z Urzędu Miasta dodaje, że nie są też zwyczajnie wrocławianom potrzebne:
"Zbudowaliśmy zupełnie nową przeprawę kilkadziesiąt metrów dalej, za ponad 80 milionów złotych. W związku z tym stare mosty nie pełnią żadnych funkcji i nie chcielibyśmy wydawać publicznych pieniędzy - naszych wspólnych pieniędzy wrocławian na remont starej przeprawy"
Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków mówi, że Mosty Chrobrego zostały objęte ochroną konserwatorską, więc znajdują się w gminnej ewidencji zabytków. Jak podkreśla, przeprawy "zagrały" w wielu filmach i trwale zapisały się w świadomości mieszkańców.
- Można tam stworzyć nową przestrzeń - mówi Radiu Wrocław:
"Być może przy prostych zabiegach remontowych można by go przywrócić do funkcjonowania jako szlak pieszo-rowerowy, może jakaś mała gastronomia lub zieleniec. Zazielenianie miasta jest priorytetem dla nas wszystkich"
Prezydent Jacek Sutryk jasno podkreśla, że według jego ekspertów obiekt nie ma historycznych walorów - poza przyczółkami, jest w bardzo złym stanie technicznym, a naprawa musiałaby kosztować krocie:
"Nie wyobrażam sobie, że na przykład będziemy musieli remontować te mosty na mocy decyzji konserwatora zabytków. Są nowe mosty, stare powinny docelowo zniknąć z tego pejzażu. Nie mają żadnej wartości historycznej i uważam, że o tych rzeczach powinniśmy rozmawiać bardzo wprost i bardzo otwarcie."
- Mosty nie utraciły swoich historycznych, naukowych i artystycznych wartości - odpowiada Daniel Gibski:
"Wszyscy inżynierowie, mostowcy będą mówić, że to typowa konstrukcja, że możemy ją zastąpić i zostawić kilka podobnych obiektów na terenie województwa. Trzeba sobie jednak jasno i wyraźnie powiedzieć - nie na tym jednak polega opieka nad zabytkami. Idąc tym tokiem myślenia moglibyśmy zostawić sobie 20-30 kamienic XIX-wiecznych i pozbawić się całego zasobu dziedzictwa Wrocławia"
Konserwator podkreśla, że stare mosty nadal mogłyby być wykorzystywane - przy prostych zabiegach remontowych można by na nich zorganizować ciąg pieszo-rowerowy, małą gastronomię czy zieleniec. Miasto jednak podkreśla, że zarówno chodnik, jak i droga rowerowa są na nowych mostach, które kosztowały ponad 83 mln zł.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.