Stan jakości powietrza na Dolnym Śląsku? Jest poprawa, ale wciąż nie jest dobrze
- Jednak stan jakości powietrza na Dolnym Śląsku wciąż nie jest na zadowalającym poziomie - mówi Leszek Cybulski z Urzędu Statystycznego we Wrocławiu. - Nie jest na oczekiwanym poziomie, ale się poprawia. Zarówno pod względem zanieczyszczeń pyłowych i gazowych. Charakterystyczną rzeczą jest to, że w ciągu ostatnich lat w miastach na prawach powiatu nie ma przekroczeń - dodaje.
W walkę o czyste powietrze włączają się nie tylko mieszkańcy dużych miast i aglomeracji dolnośląskiej. - W mniejszych miejscowościach również wzrasta poziom świadomości ekologicznej - mówi Agnieszka Weszka z Urzędu Miasta i Gminy w Sycowie. - Podjęliśmy się również wyzwania ekoedukacji wśród mieszkańców Gminy Syców. Podpisaliśmy umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Przez dwa najbliższe lata będziemy realizować taki projekt z mieszkańcami i będziemy się wspólnie edukować - zapowiada.
Na terenie województwa dolnośląskiego za szczególnie uciążliwe dla czystości powietrza uznano w 2022 r. 135 zakładów, tj. o 5 więcej niż rok wcześniej. 91 z nich posiada urządzenia do redukcji zanieczyszczeń. Emisja zanieczyszczeń pyłowych była o 5,1% mniejsza niż w zeszłym roku. - Z jednej strony można się cieszyć. Natomiast, jak przyglądamy się liczbom dotyczącym statystyk umieralności, to w dalszym ciągu widzimy, że przedwcześnie umiera w Polsce z tego powodu 43 tys. ludzi. Coraz więcej wiemy o smogu, w związku z tym te dane, które były podawane przed laty, eksperci wskazują, że były zaniżone - mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Całkowita wartość nakładów na środki służące ochronie środowiska i gospodarki wodnej w 2022 r. wyniosła 1226,5 mln zł. W województwie dolnośląskich w przeliczeniu na jednego mieszkańca to 648 zł, co stanowi 3 największą wartość w skali kraju w stosunku do innych regionów.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.