W sezonie lęgowym wycięto drzewa we wrocławskim zoo
W przypadającym między 1 marca a 15 października okresie lęgowym ptaków doszło tam do wycięcia kilku drzew. O ryzyku zaniedbań i obawie, że podczas prac mogły ucierpieć zwierzęta, poinformowali Radio Wrocław zatroskani słuchacze:
"Bez żadnego uprzedzenia zostały na naszych czach wycinane drzewa. Oczywiście interweniowaliśmy u panów, którzy dokonywali tej wycinki, ale niestety nie otrzymaliśmy żadnej informacji. Drzewa są na wagę złota, a jednak zawarczały piły, drzewa padły."
Pracownicy wrocławskiego ogrodu zoologicznego podkreślają, że na gałęziach wyciętych drzew dokonano uprzednio inspekcji, ale nie znaleziono żadnych śladów gniazd. Przepisy dotyczące usuwania drzewostanu od 2004 roku reguluje ustawa o ochronie przyrody. Ta nie zabrania wycinki podczas umownego okresu ptasich lęgów, pod warunkiem przedstawienia wyniku analiz ornitologicznych przeczących obecności zwierząt na gałęziach. Zapisy są zawarte w art. 83 ustawy. Jednocześnie ze względów bezpieczeństwa, z procedur zwolnione są ogrody zoologiczne. Drzewa usunięto również na podstawie zalecenia Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych.
- Bezpieczeństwo traktujemy na równi ze staraniami, jakie podejmujemy, by zwiększyć komfort przebywania w ogrodzie. To zresztą dotyczy wszystkich - od załogi, przez gości, po nasze zwierzaki, które nie mają żadnych szans, by na takie drzewo się wspiąć i przeskoczyć barierę – mówi Radiu Wrocław Marta Zając-Ossowska, dyrektor generalna Zoo Wrocław:
"Projektujemy je w taki sposób, żeby zwierzęta i zwiedzający czuli się jak w środowisku naturalnym, To jest likwidacja tak naprawdę krat, a właśnie oddzielanie zwiedzających od zwierząt, bądź na odwrót szybą, tak żeby można było spokojnie tutaj zwierzęta obserwować."
Kierownictwo ogrodu nie kryje zaskoczenia doniesieniami o możliwości złamania przepisów. Pracownicy administracyjni podkreślają, że dokumentacja projektowa wraz ze szczegółami wszelkich prac jest dostępna w biuletynie informacji publicznej. Zyskała także aprobatę wszelkich koniecznych instytucji odpowiedzialnych za nadzór nad procesem budowy. W zastępstwie wyciętych z bezpośredniego sąsiedztwa szyb, oddzielających zwierzęce wybiegi od alejek ogrodu, nowe drzewa są sadzone w głębi terenu przeznaczonego dla lwów.
POSŁUCHAJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.