„Wrompa" coraz bliżej. Będzie pozyskiwać ciepło ze ścieków
Wrocławska pompa ciepła będzie miała moc 12,5 MW, i będzie pozyskiwać ekologiczne ciepło ze ścieków komunalnych i deszczowych.
- Całość umożliwi dostarczenie ekologicznego ciepła mieszkańcom - powiedział Radiu Wrocław Mariusz Dzikuć z Fortum:
- Wrocławska pompa ciepła umożliwi nam odzyskanie tego ciepła ze ścieków i wykorzystanie tego ciepła w systemie ciepłowniczym, zaspokajając do 5 procent klientów ciepła systemowego we Wrocławiu.
Aktualnie zakończono budowę ścian szczelinowych sięgających 26 metrów w głąb ziemi. Na głębokości 13 metrów wylana została warstwa betonu, na której układane są zbrojenia płyty fundamentowej, tłumaczy Mariusz Dzikuć:
- Kończymy prace podziemne, sięgamy aż 26 metrów pod poziom terenu. Ta podziemna część instalacji jest największą częścią instalacji. Następny krok to już budowa części nadziemnej, budowa budynku i instalacja samej pompy ciepła. Pompa ciepła przyjedzie do Wrocławia już w styczniu przyszłego roku.
Na głębokości 13 metrów wylana została warstwa betonu, na której układane są zbrojenia płyty fundamentowej.
- Tam zamontowane zostaną instalacje do podczyszczania ścieków – dodaje Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK:
- Inwestycja, która wyłania się z ziemi jest nowatorska, ekologiczna i największa w Polsce, a nawet jedna z największych w Europie. Dzięki tej inwestycji, do powietrza, do klimatu nie przedostanie się kilkadziesiąt ton dwutlenku węgla rocznie.
WROMPA zostanie oddana do użytku w czwartym kwartale 2024 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.