"Mówmy po polsku" - propozycja dla seniorów z zagranicy
We Wrocławiu wielu obcokrajowców znalazło swój dom. Część z nich to osoby starsze, które często mają problemy z językiem. I właśnie dla nich w Przejściu Dialogu zorganizowano cykl spotkań „Polski dla seniorów”. Na pierwsze zajęcia przybyli tłumnie:
- Trochę uczyłam się sama, ale tak nie znałam za dużo. Chciałabym trochę praktyki.
- Chce dobrze znać polski. I słowa i wymowę.
- Jak się Pan czuje w Polsce?
- Dobrze, chodzę na spacery...
Na pierwszych zajęciach zjawiły się osoby z różnych krajów, w różnym wieku. Niektórzy mieszkali we Wrocławiu od dwóch lat, inni przyjechali tu raptem dwa tygodnie temu. Przywieźli ze sobą różne historie, ale łączy ich jedno — chęć nauki języka i polskiej kultury.
-Mi się spodobało, dobrze nam poszło. Bo tak naprawdę seniorzy są trochę odrzuceni od życia społeczności. I to właśnie nie tylko klub języka polskiego, ale myślę, że to jest także klub do kontaktów międzyludzkich, mówi Liliia Kozlovska, która uczy obcokrajowców języka polskiego w Przejściu Dialogu.
-Zajęcia odbywają się w każdy piątek między 13.00 a 14.30 i są całkowicie darmowe, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. -Przyjechało dużo Pań z wykształceniem wyższym, ale nie mogą dać sobie rady tutaj w Polsce, zając odpowiednie stanowisko przez brak języka. Bardzo angażują się w ten język. Mamy małżeństwo z Gruzji, tylko przyjechali dwa tygodnie temu i już przyszło uczyć się języka polskiego, dodaje Liliia Kozlovska.
Takie zajęcia to doskonała okazja do nauki, poznania nowych ludzi, jak i przełamania swoich barier językowych, mówi Maria Adamiec z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. -Jak to w grupach w różnym wieku. Niektórzy mają ochotę wyjść i od razu to robią, a niektórzy myślą sobie co ja zrobię bez języka i zatrzymują się w swoich czterech ścianach i właśnie dla takich osób jest skierowana ta oferta. Nie bójcie się, przychodźcie, dopisujemy do listy.
Zapisać można się telefonicznie bądź za pośrednictwem strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.