25 nowych mieszkań komunalnych trafiło do mieszkańców
- Lokale są gotowe do przeprowadzki - mówi Radiu Wrocław Alicja Masny, dyrektorka Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej UM w Świdnicy.
"Są 2 mieszkania jednopokojowe, 17 dwupokojowych, i 6 trzypokojowych. Mają metraże od 35 metrów do 68 m2. Są wykończone pod klucz więc przygotowane łazienki, biały sprzęt, wszystko, co jest potrzebne do zamieszkania. Kuchnie z kuchenką."
Wśród nowych lokatorów aż 16 rodzin posiada wśród bliskich osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Do tej pory często mieszkali w budynkach, które ograniczały im możliwość poruszania się.
"Dostaliśmy się tutaj na listę i z biegiem czasu się udało. / Bardzo się podoba mieszkanko. Mamy córeczkę niepełnosprawną więc dla niej to będzie naprawdę mniej wyzwań. / Nie ma barier, może sobie sama wyjechać z domu. Obecnie mieszkamy na drugim piętrze, które jest bardzo kłopotliwe. // Szczerze pierwsze co zobaczyła, to tarasik i już mnie nic nie obchodziło. Całe mieszkanie jest super."
- Budynek komunalny wzniesiony przy ul. Brata Alberta zapoczątkuje budowę nowego osiedla - zapowiada Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy:
"To początek takiej mikrodzielnicy mieszkaniowej, ponieważ za budynkiem znajduje się nasza działka. Tam planujemy postawić jeszcze dwa. Obok jest działka TBS-u. Tam też budowa ruszy za kilka miesięcy i będzie to taka bardzo ładna enklawa mieszkaniowa dla świdniczan."
Dotychczasowe mieszkania, które opuszczą lokatorzy, najprawdopodobniej będą przekształcane na mieszkania socjalne.
- Lista potrzebujących jest długa - dodaje Alicja Masny z Urzędu Miasta w Świdnicy:
"Rodziny, które się wprowadzą tutaj, zwolnią nam mieszkania w staromiejskiej zabudowie, czy w budynkach o niższym standardzie i z tańszymi opłatami, więc będziemy je mogli wykorzystać powtórnie, właśnie dla osób z niskim dochodem, którym zabezpieczamy takie minimum."
W nowym budownictwie czynsz wyniesie niecałe 12 zł/m2. Miasto decyduje się na budowę nowych mieszkań m.in. dlatego, że koszt metra kwadratowego remontu starych często przewyższa koszt budowy nowych. Obecnie w Świdnicy kolejka oczekujących na mieszkanie komunalne wynosi 60 rodzin. W swoich zasobach miasto posiada już około 1600 lokali komunalnych. Buduje też mieszkania w formie TBS. Aby mieć szansę na mieszkanie komunalne w Świdnicy, trzeba m.in. odprowadzać tam podatki, mieć nieposzlakowaną opinię w sąsiedztwie i płacić regularnie dotychczasowy czynsz.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.