Powstał pierwszy podręcznik edukacji klimatycznej
- To jest pierwszy podręcznik, który pokazuje jak uczyć o ekologii - powiedziała Radiu Wrocław Agata Juzyk, z Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych:
- Tak, żeby dać młodym ludziom narzędzia i poczucie sprawczości. Bardzo dużo informacji, które teraz do nas docierają są trudne, i młodzież czuje lęk, niepokój związany z tym, co się dzieje wokół. Natomiast my chcemy powiedzieć, że jeżeli mamy narzędzia, to odzyskujemy poczucie kontroli.
W projekcie wzięło udział 160 uczniów z 8 szkół na Dolnym Śląsku, w Niemczech i Republice Czeskiej. Uczniowie, analizując swoje otoczenie, identyfikowali potrzeby mieszkańców związane z klimatem i proponowali konkretne działania, które te problemy miały rozwiązać. Sami zainteresowani chwalą projekt:
- Zdecydowanie te projekty pomagają. Nie tylko to na co są skierowane, czyli żeby edukować nas o ekologii, ale uczą wspólnego działania. One pomagają nam się rozwijać.
Podczas środowej konferencji uczniowie spotkali się z Ewą Ewart, znaną reportażystką, autorką filmu „Do ostatniej kropli”, który jest wykorzystywany w programie nauczania według nowego podręcznika. Dziennikarka powiedziała, że cieszy się, że jej film zostawia w widzach ogromny ślad:
- Mam nadzieję, tak mniemam, sądząc po reakcjach widzów, których jestem nieustannym świadkiem. Ten film faktycznie robi ogromne wrażenie bez względu kto siedzi na sali, kto jest odbiorcą. Bez względu na ich profil, na ich wiek.
A już jutro w porannym programie Radia Wrocław będzie można wysłuchać rozmowy ze znaną reportażystką.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.