Obchody rocznicy na Dolnym Śląsku
"Pamięć i Pomnik - Prawem Narodu" - m.in. taki transparent nieśli w sobotę uczestnicy wrocławskiego marszu pamięci o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Ulicami Wrocławia przeszło około pół tysiąca osób.
Na koniec złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłych w katastrofie Aleksandry Natalli-Świat oraz Władysława Stasiaka.
W niedzielę o godzinie 8:00 w kościele garnizonowym przy wrocławskim Rynku rozpoczęła się główna msza żałobna za ofiary Smoleńska,
Podczas mszy został odczytany list pasterski biskupów z okazji rocznicy tragedii smoleńskiej. Duchowni zaapelowali o powstrzymanie sporów w narodzie:
Marszałek Rafał Jurkowlaniec wspominał w jakich okolicznościach 10 kwietnia rok temu dowiedział się o tragedii:
Po mszy wojewoda Marek Skorupa złożył wieniec na grobie posłanki Aleksandry Natalli-Świat na cmentarzu przy ulicy Bardzkiej.
O godzinie 10:00 przy grobie posłanki zjawili się również dolnośląscy politycy PIS, złożyli kwiaty.
Kazimierz Michał Ujazdowski przyznał, że nie może się pogodzić z tym co się stało 10 kwietnia:
Poseł PiSu Dawid Jackiewicz przy tej okazji zaapelował do władz Wrocławia by uczciły pamięć osób poległych w katastrofie:
Jeleniogórzanie zorganizowali kilka spotkań w rocznicę katastrofy. Swoje będzie miało SLD, a swoje Prawo i Sprawiedliwość.
Także miasto zorganizowało obchody, bo Jerzy Szmajdziński i Ryszard Kaczorowski byli honorowymi obywatelami Jeleniej Góry.
Prezydent Marcin Zawiła ma nadzieję, że obchody nie podzielą jeleniogórzan:
Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej zaczęły się o 8.30 mszą w kościele garnizonowym. Została ona przerwana o 8.41. Wierni wyszli z kościoła, by ułożyć symboliczną szachownicę z białych i czerwonych zniczy.
Także o tej godzinie dźwiękami syren i odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej Jerzemu Szmajdzińskiemu oddali mu cześć jego koledzy z SLD.
Byli tam jego przyjaciele, a także ci, którzy zachowali go po prostu w dobrej pamięci:
W legnickiej Katedrze przed południem zawisła granitowa tablica z nazwiskami wszystkich ofiar smoleńskiej tragedii.
Pod płaskorzeźbą symbolizującą wrak samolotu wypisane są wszystkie nazwiska ofiar.
Kamienny blok pojawi się również przed wejściem do kamienicy, w której mieściło się biuro poselskie Jerzego Szmajdzińskiego.
Także mieszkańcy Wałbrzycha i Świdnicy uczcili pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W pierwszą rocznicę tragedii, na cmentarzu przy ul. Brzozowej w Świdnicy została odsłonięta tablica pamiątkowa.
Na skwerze Lecha Kaczyńskiego zapłonęły znicze. W kościele Aniołów Stróżów w Wałbrzychu o godzinie 18:00 biskup świdnicki Ignacy Dec odprawił mszę w intencji zmarłych, a następnie wierni wysłuchali koncertu "Requiem dla prezydenta".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.