Nowa Ruda najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce, słabo wypada również całe województwo
Niestety też, po raz kolejny uplasowaliśmy się w czołówce największych europejskich trucicieli. Sytuacji nie sprzyja obecny sezon grzewczy, a wrocławianie przyznają, że smog jest teraz szczególnie odczuwalny w mieście:
„-Myślę, że po pierwsze to komunikacja, strasznie przybyło samochodów, no nie mówiąc już o tych piecach...
- Szczególnie z tych starych domów, gdzie jeszcze palą tradycyjnie — bardzo często nie węglem i nie drewnem.
- Myślę, że ogólnie będzie lepiej — bo chyba jest coraz mniej tych kopciuchów".
Tak naprawdę nie znamy w Polsce skali tego problemu. Nie wszędzie zamontowano odpowiedni sprzęt do pomiarów pyłów zawieszonych:
„Gdybyśmy na Wzgórzach Trzebnickich, w różnych miejscach w Sudetach postawili więcej stacji pomiarowych, to okazałoby się, że być może mamy większe stężania niż w tej Nowej Rudzie. To nie jest tylko Dolny Śląsk, to jest całe południe Polski tzw. Ziemie Odzyskane. Gdzie są budynki wielorodzinne, komunalne, wspólnoty mieszkaniowe. One stanowią problem smogowy".
- mówi Radosław Gawlik, ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.
Niechlubnym liderem rankingu niezmiennie pozostaje jedno z dolnośląskich miast — Nowa Ruda. Normy przekroczone są tam niemal dziewięciokrotnie.
"Głównym źródłem smogu są piece kopciuch, w których palimy często byle jakimi paliwami, a bywa, że i odpadami — w często tragicznie nieocieplonych budynkach. Problem ten występuję nie tylko w domach jednorodzinnych, występuje w szczególności na Śląsku i na Dolnym Śląsku w budynkach wielorodzinnych".
- mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Pocieszającą informacją jest fakt, że jakość powietrza w całym kraju polepszyła się w porównaniu do zeszłorocznego pomiaru. Najnowszy ranking został opracowany na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska za rok 2022.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.