Uniwersytet Wrocławski poszukuje dawców włosów, wszystko w imię nauki
Chodzi o pobranie od 10 do 20 włosów wraz z cebulkami. Biolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzą bowiem badania nad rozkładem włosów w czasie. Ze względu na ich wyjątkową trwałość w porównaniu na przykład z krwią czy śliną, stanowią one źródło kluczowych informacji dla kryminologów - wyniki tych badań są szczególnie istotne w przypadkach tajemniczych zaginięć, gdzie na miejscu zdarzenia brakuje ciała.
- W takich sytuacjach włosy mogą okazać się kluczowe w rozwiązaniu sprawy, badając czas, jaki upłynął od wyrwania włosa do znalezienia dowodów - mówi doktorantka Katarzyna Palacz z grupy badawczej:
"Staramy się stworzyć nowe narzędzie, do szacowania PMI, czyli czasu od wyrwania włosa do jego znalezienia. Chcemy spojrzeć na ten włos w zupełnie inny sposób"
- Wyniki tych badań będą pomocne w rozwiązywaniu zaginięć oraz identyfikacji osób niezidentyfikowanych - dodaje Katarzyna Palacz:
"W sumie potrzebujemy około 160 osób. Od każdej osoby pobieramy od 15 do 20 włosów. Jeśli chodzi o zainteresowanie, jestem zadowolona z odzewu - jest wielu ludzi, którzy chcą wspomóc rozwój tej nauki."
Aby wziąć udział w badaniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej wydziału. Istnieje jeden istotny warunek - włosy muszą być niefarbowane.
POSŁUCHAJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.