Pamiątki mieszkańców spod Polkowic poszukiwane
Obok sali ślubów i studia nagraniowego znalazło się też miejsce na stworzenie Regionalnej Izby Pamięci. Jest grant z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w wysokości 50 tysięcy złotych. Mowa o zabytkowym Pałacu w Suchej Górnej, którego doposażaniem od kilku miesięcy zajmuje się Polkowickie Centrum Kultury. Swoimi pomysłami na zagospodarowanie tego miejsca polkowiczanie podzielili się podczas konsultacji społecznych. Na utworzeniu takiej izby pamięci zależało przede wszystkim mieszkańcom wsi Sucha Górna, którzy przed laty w pałacu sami takie muzeum stworzyli.
-Tutaj było muzeum, muzeum nasze tutaj okolic. To było wszystko zbierane od mieszkańców. Mieszkańcy oddawali własne dokumenty. Tych pamiątek mieszkańcy posiadają bardzo dużo. Jakby padło takie hasło, że chcemy otworzyć to muzeum myślę, że te dokumenty by się znalazły.
Polkowickie Centrum Kultury zamierza o takie materiały zwrócić się do mieszkańców tyle, że teraz ma to być Regionalna Izba Pamięci z pamiątkami zebranymi od mieszkańców z całej gminy Polkowice. Trwają obecnie prace koncepcyjne, a przyznane środki wspomogą gromadzenie i opracowywanie zbiorów. Regionalna Izba Pamięci w pałacu w Suchej Górnej powinna być gotowa na początku przyszłego roku. -Nowa wystawa ma być multimedialna, podkreśla Agnieszka Kompaniecka-Dyczko ta będzie nieco bardziej osobista.
-Izba pamięci narodowej była w jednej z sal, my natomiast chcemy zbliżyć się do naszych mieszkańców i stworzyć tu takie archiwum społeczne, w którym pokażemy historię tych osób, które przybyły tu po zmianie granic, czyli po 1945 roku.
W zabytkowym pałacu o powierzchni 1770 m kwadratowych działa już profesjonalne studio nagraniowe i telewizyjne, w planach poza utworzeniem wystawy dotyczącej historii regionu jest między innymi sala ślubów, a także przeznaczenie części pomieszczeń na sale konferencyjne, pracownie rękodzieła.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.