Wraz z rozwojem cywilizacyjnym jedną z głównych potrzeb stało się przekazywanie wiadomości na odległość. Już władcy Mezopotamii, Egiptu, Asyrii i Persji organizowali komunikację posłańczą między stolicą kraju a miastami na prowincji. W cesarstwie rzymskim powstały urządzenia cursus publicus. W średniowiecznej Europie możni na dworach mieli własnych gońców, a stowarzyszenia, cechy rzemieślnicze, uniwersytety tworzyły własne organizacje posłańcze. Wystawa "Na pocztowym szlaku" w sposób chronologiczny przedstawia historię komunikacji, piśmiennictwa i poczty na przestrzeni wieków. Obiekty filatelistyczne - znaczki pocztowe, listy, pocztówki ilustrują saski system pocztowy, reformę Sir Rowlanda Hilla, organizację poczty podczas wojny i pokoju. Eksponaty ukazują min. jak wyglądali gońcy inkascy, kołatkowi, listonosze w uniformach kantonów szwajcarskich, trąbki pocztowe, słupy milowe, szyldy i skrzynki oraz środki transportu od dyliżansów przez parowce, ambulanse, samoloty po sterowiec i rakietę, z odległych już wizji o nowoczesnym dostarczaniu poczty.
Do rzadkości należą znajdujące się w zbiorze listy dostarczane przez jeźdźców The Ponny Express, pierwsze znaczki państw europejskich, znaczki monety z Ukraińskiej Republiki Ludowej i koperta listu zrobiona z niemieckiej mapy w 1945 roku.
Ryszard Gottlieb twórca zbioru zatytułowanego: "Na pocztowym szlaku" urodził się w 1940 roku we Lwowie, w wieku siedmiu lat przyjechał z rodzicami do Wrocławia, ukończył Wydział Historyczny na Uniwersytecie Wrocławskim, w latach 60. wstąpił do Polskiego Związku Filatelistycznego, uhonorowany został wieloma nagrodami na wystawach w kraju i za granicą. W 2015 roku zbiór został przekazany w darze przez wdowę Łucję Kubok-Gottlieb do Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.
Wystawa potrwa od 18 października 2023 do 4 lutego 2024r.
Eksponat opracowany jest na 96 kartach wystawowych (format A4), które zostaną zaprezentowane w 12 gablotach sali wystaw czasowych