VIII BIEG W NATURZE NADLEŚNICTWA WOŁÓW

Miłosz Wałkowiecki, GN | Utworzono: 2023-10-05 11:10 | Zmodyfikowano: 2023-10-05 11:11
VIII BIEG W NATURZE NADLEŚNICTWA WOŁÓW - fot. RW
fot. RW

Głównej rywalizacji towarzyszyć będzie, organizowany po raz drugi, Bieg Rodzinny na dystansie 300 metrów. Udział w nim jest bezpłatny, a zapisy prowadzone będą w dniu biegu w biurze zawodów. Start zaplanowano na godz. 11.10.

Na uczestników biegowego święta czeka sporo dodatkowych atrakcji. Wśród nich "spacer z leśnikiem", czyli edukacyjno-rekreacyjna wycieczka po terenie Nadleśnictwa Wołów. 

Nie zabraknie dodatkowych aktywności na świeżym powietrzu, połączonych z elementami edukacji leśnej, łowieckiej oraz wieloma innymi atrakcjami przygotowanymi przez instytucje wspierające Bieg w Naturze.

Biegacze i osoby towarzyszące oprócz tradycyjnego sportowego bufetu będą mogli skosztować wyrobów z dziczyzny, kozich serów i miodów. Miłośnicy grzybów zaś - dowiedzieć się od fachowców, jak odróżniać te jadalne od niebezpiecznych dla naszego zdrowia.  Nie zabraknie również atrakcji i rozrywek dla najmłodszych. 

Ponieważ jednym celów imprezy jest edukacja proekologiczna i budowanie społecznej odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego organizatorzy VIII  Biegu w Naturze Nadleśnictwa Wołów proszą uczestników o zabranie ze sobą własnych pojemników na wodę wielokrotnego użytku (kubki, bidony itp.). Na punktach z wodą nie będzie bowiem kubeczków jednorazowych.

Start i meta biegu zlokalizowane są na terenie Szkółki Leśnej Tarchalice. 

Zgłoszenia elektroniczne przyjmowane będą do północy 12 października 2023 r. lub do czasu osiągnięcia limitu uczestników, który wynosi 250 osób łącznie dla obu dystansów.

W przypadku wolnych miejsc, zgłoszenia przyjmowane będą również w biurze zawodów w dniu 14 października 2023 r. w godz. 8.00–10.30.

Ósmej edycji Biegu w Naturze Nadleśnictwa Wołów patronuje sarna europejska, którą można spotkać w okolicznych lasach. Jej podobizna znajdzie się na medalu, który otrzymają uczestnicy biegu. 

VIII BIEG W NATURZE NADLEŚNICTWA WOŁÓW

Termin: 14.10.2023 r., godz. 11.00.

Dystans: 10,549 km i 21,097 km, trasa terenowa bez atestu.

Limit uczestników: 250 osób łącznie dla obu dystansów.

Miejsce startu i biuro zawodów znajdować się będzie na terenie Szkółki Leśnej Tarchalice (51°20′55″N 16°29′17″E )

Zapisy: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=8443

Regulamin biegu: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/regulaminy/regulamin_8443.pdf

Strona biegu: https://www.facebook.com/WolowBiega/

Trasa biegu: https://www.traseo.pl/trasa/bieg-w-naturze-nadlesnictwa-wolow

Organizatorzy: Nadleśnictwo Wołów, Stowarzyszenie Wołów Biega.

O logo biegu:

Na tegoroczny VIII Bieg w Naturze Nadleśnictwa Wołów zaprasza sarna europejska, bohaterka logo, którą można spotkać w okolicznych lasach. Sarna jest najmniejszym przedstawicielem tzw. zwierzyny płowej, to jest zwierzyny, której letnia rudo-brązowa sierść zimą płowieje i staje się szara. Samiec sarny, główny bohater naszego logo, zwany kozłem, osiąga w kłębie około 75 cm i może ważyć nawet 21 kg. Kozioł nosi na głowie poroże podobnie jak jeleń, jest ono jednak dużo mniejsze. Samica sarny zwana kozą jest mniejsza od kozła i może ważyć do 16 kg. Sarnę łatwo jest spotkać w lesie, ponieważ jest to gatunek wśród zwierzyny płowej najliczniejszy i dużo mniej płochliwy niż np. jeleń. Sarny lubią też przebywać na polach, gdzie dużo łatwiej o pokarm. Sarny tworzą niewielkie stadka zwane rudlami. Na wiosnę kozy zajmują indywidualne ostoje, w których rodzą i wychowują młode. Natomiast kozły żyją samotnie. Okres godowy saren przypada na przełom lipca i sierpnia ... i do października muszą czekać na nasz bieg ????

O biegu:

Dystans biegu będzie wynosił 10,549 km (Ćwierćmaraton) lub 21,097km (Półmaraton). Bieg przeprowadzony zostanie w większości szutrowymi drogami leśnymi i leśnymi drogami asfaltowymi. Pętla o długości 10,549 km będzie wyraźnie oznaczona, co pozwoli na jej pokonanie bez znajomości okolicznych terenów leśnych. Trasa przebiega w sąsiedztwie wybudowanego w 2015 r. polderu przeciwpowodziowego „Domaszków-Tarchalice”, dzięki któremu odtworzono naturalną retencję przeciwpowodziową doliny rzeki Odry. Przedsięwzięcie polegało na odsunięciu wału przeciwpowodziowego od brzegu rzeki. Nowy wał o długości ponad 6 km pozwolił odzyskać prawie 600 ha dla retencji dolinowej. Obecnie zakładana zdolność retencyjna obiektu wynosi aż 12 milionów metrów sześciennych wody! Teren ten to obszar administrowany przez Nadleśnictwo Wołów, zajmowany przez siedliska leśne charakterystyczne dla terenów nizinnych, głównie lasy łęgowe, a także starorzecza łąki i bagna w obszarze Natura 2000 „Łęgi Odrzańskie”.

Start i meta biegu zlokalizowane są na terenie Szkółki Leśnej Tarchalice. Wieś Tarchalice znana jest z największych starożytnych ośrodków metalurgii żelaza w Europie. Archeolodzy odnaleźli tu ślady istniejącej osady hutników celtyckich i osadników związanych z kulturą przeworską, a także pozostałości blisko setki dymarek oraz duże ilości żużli rozrzuconych po okolicy, których pochodzenie datuje się na II-III wiek n.e.

Zgłoszenia elektroniczne przyjmowane będą do północy 12 października 2023 r. lub do czasu osiągnięcia limitu uczestników, który wynosi 250 osób łącznie dla obu dystansów.

W przypadku wolnych miejsc, zgłoszenia przyjmowane będą również w biurze zawodów w dniu 14 października 2023 r. w godz. 8.00–10.30.

Opłata startowa za dystans 10,549 km w terminie do 12.10.2023 r. wynosi:

  • dla Mieszkańców Powiatu Wołowskiego 60 zł
  • dla Pracowników Lasów Państwowych 60 zł
  • dla pozostałych uczestników 70 zł
  • w przypadku nie wypełnienia się limitu miejsc, zgłoszenia przyjmowane będą również w biurze zawodów w dniu 14 października 2023 r. od godz. 8:00 – 10:30. Opłata startowa za ćwierćmaraton w dniu zawodów wynosi 100 zł.

Opłata startowa za dystans 21,097 km w terminie do 12.10.2023 r. wynosi::

  • dla Mieszkańców Powiatu Wołowskiego 80 zł
  • dla Pracowników Lasów Państwowych 80 zł
  • dla pozostałych uczestników 90 zł
  • w przypadku nie wypełnienia się limitu miejsc, zgłoszenia przyjmowane będą również w biurze zawodów w dniu 14 października 2023 r. od godz. 8:00 – 10:30. Opłata startowa za półmaraton w dniu zawodów wynosi 150 zł.

Klasyfikacje prowadzone będą osobno na obu dystansach w następujących kategoriach:

  1. Klasyfikacja Generalna Kobiet i Mężczyzn – za miejsca I-III statuetki/nagrody.
  2. Klasyfikacja Generalna Kobiet i Mężczyzn mieszkańców Powiatu Wołowskiego – za miejsca I-III statuetki.
  3. Klasyfikacja drużynowa – za miejsca I-III statuetki.
  4. Klasyfikacja kategorii wiekowych kobiet i mężczyzn – za miejsca I-III statuetki.

Klasyfikacja kategorii wiekowych będzie prowadzona w następujących kategoriach:

  1. K,M (20)
  2. K,M (30)
  3. K,M (40)
  4. K (50+)
  5. M (50)
  6. M (60)
  7. M (70+)

Klasyfikacja generalna i klasyfikacje w kategoriach wiekowych nie dublują się.

      5. Klasyfikacja Generalna Kobiet i Mężczyzn - Pracowników Lasów Państwowych – za miejsca I-III statuetki i nagrody.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.