Skarb Średzki ponownie znalazł się we Wrocławiu. Można go oglądać w Muzeum Narodowym
To już pewna tradycja, że ostatnie 3 miesiące w roku Skarb Średzki można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. Jego najcenniejszym elementem jest oczywiście korona, o której więcej opowiedział Radiu Wrocław kurator wystawy Jacek Witecki:
Drugim pod względem wartości klejnotem jest kolista zapona, ozdobiona pośrodku kameą z chalcedonu, z przedstawieniem cesarskiego orła.
Tegoroczna wystawa to jednak nie tylko same klejnoty, ale cała historia, która poświęcona będzie dziejom średzkiej społeczności żydowskiej i jej kontaktom z dworem królewskim. Tło tej prezentacji pod nazwą "Bankierzy króla" wyjaśnia dyrektor muzeum Piotr Oszczanowski:
Skarb Średzki, odnaleziony przypadkowo w latach 80. ubiegłego wieku w położonej w pobliżu Wrocławia Środzie Śląskiej, jest uważany za jedno z najważniejszych odkryć tego rodzaju w Europie. Zespół średniowiecznych złotych klejnotów koronnych, pochodzących ze skarbca królów czeskich, władających wówczas Śląskiem, zawiera między innymi ślubną koronę kobiecą z początku XIV w.
Skarb oglądać będzie można w Muzeum Narodowym do końca 2023 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.