Przed wrocławianami tydzień pod znakiem niezależnej kultury Białorusinów
Chociaż w programie imprezy odbywającej się w dniach 1-8 października znalazły się atrakcje dla dzieci, spotkania dyskusyjne i koncerty, wydarzenie nie pomija trudnych kwestii związanych z rządami Aleksandra Łukaszenki. Żaden z uczestników festiwalu nie zamierza zapominać o represjach, które są codziennością Białorusinów i tamtejszej mniejszości polskiej.
- Dla Białorusi ZSRR nie upadł. On trwa, uosabia go reżim podległy Putinowi. Nikt nie zrozumie tego tak dobrze, jak Polacy, którzy też przez lata walczyli o niezależność od Moskwy – mówi Radiu Wrocław Tatiana Iwanow z organizującej festiwal fundacji Za Wolność Waszą i Naszą:
"Wystawy, spektakl „August”, który nawiązuje do protestów 2020 roku, jak z historycznego punktu widzenia zobaczymy na te działania oczami uczestników tych protestów."
To już jedenasta edycja festiwalu. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu brzmi „Razem-Lepiej”. Jego ideą jest podkreślenie wspólnego dziedzictwa i setek lat wspólnej historii.
- Jesteśmy tu z różnych powodów. Jedni przyjechali niedawno, inni są od lat. Wielu uciekło przed represjami Łukaszenki, by szukać tu przyszłości – mówi Radiu Wrocław Tatiana Iwanow z organizującej festiwal fundacji Za Wolność Waszą i Naszą:
"Białoruś, Ukraina, teraz znajdują się w bardzo ciężkiej sytuacji i chcemy pokazać, że kultura białoruska, tradycje, są równe europejskim. Chcemy zaprotestować przeciwko wojnie i pokazać, że nasz diaspora jest mocna."
Jednym z głównych punktów programu otwarcia imprezy jest otwarte spotkanie ze Swiatłaną Cichanouską, liderką opozycji białoruskiej, które 1 października o 17:00 odbędzie się w Strefie Kultury Studenckiej przy ul. Hoene-Wrońskiego.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.