Startuje nabór wniosków w programie "Ciepłe Mieszkanie"
Składanie wniosku przez Internet jest możliwe od piątku, 29 września, a sam proces ma należeć do bardzo prostych. Program powstał w oparciu o prowadzony na Dolnym Śląsku pilotaż i to my nadal przodujemy wśród tysięcy zainteresowanych składaniem wniosków... Szczegóły zdradził Radiu Wrocław Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnik premiera do spraw programu Czyste Powietrze i Efektywności energetycznej budynków, z którym rozmawiał Jakub Ciołko:
Panie prezesie, temperatury mimo astronomicznej jesieni aura przypomina o letnich miesiącach. Mimo to chyba powinniśmy już myśleć o zbliżającym się sezonie grzewczym?
Nieuchronnie zbliża się sezon, dlatego to dobry moment, by mówić o programach, które mają nas do niego przygotować, czyli pomóc nam po pierwsze podjąć decyzję o wymianie kopciucha, ale też co ważne, te programy dają możliwość poprawy efektywności energetycznej budynku, czyli nic innego, jak jego docieplenie. Jestem przekonany, że te programy dają nam pewność i niezależność energetyczną, bo w obu programach, poza wymianą kopciucha i dociepleniem domu, są środki na montaż instalacji fotowoltaicznej, zatem pełna paleta usług, które można otrzymać w ramach programów, jako ten element motywujący do podjęcia decyzji, bo to środki, które otrzymujemy raz i nie musimy ich zwracać, a zainwestowane skutkują później niższymi rachunkami.
Czyli nie ma haczyka, gdzieś coś podpiszemy, jakieś kruczki po latach nas dopadną?
Nie ma żadnych małych czcionek, przypisów na dole z gwiazdką. Są tylko korzyści, nie tylko ekologiczne, bo poprawiamy jakość powietrza, ale także, a może [przede wszystkim – przyp. red.] w dzisiejszych czasach, przy wysokich cenach nośników energii, czyli oszczędności. Oszczędzamy ilość energii niezbędnej do ogrzania domu, oszczędzamy ilość opału, przez co pozostaje nam więcej środków w budżetach domowych. To powinna być ta największa zachęta, jeśli nie zawsze jest nią ekologia, chociaż powinna być, nie przemówią do nas argumenty ekonomiczne, bo osoba, która skorzystała z dotacji, obniżyła rachunki z 11 tysięcy rocznie na opał i ogrzanie wody użytkowej, te wydatki spadły do 2,5 tysiąca rocznie. To najlepszy przykład, że przez kieszeń do konkretnych czynów, zatem zachęcamy do korzystania z programu.
Szybko licząc to jakieś 80% oszczędności?
Dokładnie, to są środki w budżecie, których nie wydamy na opał, a przeznaczymy na inne potrzeby, których nigdy nie brakuje.
Jakie to są kwoty?
Zacznijmy od Czystego Powietrza, bo to program trwający od pięciu lat, ale od 3 stycznia podwyższyliśmy znacząco jego dotacje. Ona będzie tym wyższa, im niższe są dochody naszego gospodarstwa domowego, ale sięgać może nawet 136 tysięcy złotych na termomodernizację i wymianę kopciucha. Nie bez kozery wymieniam je w tej kolejności, bo zmiany w programie pozwalają na przeprowadzenie prac w tej kolejności. Najpierw docieplić bryłę wg audytu energetycznego, to jest bardzo ważny dokument, a następnie dopiero wymienić kopciucha, zainstalować czyste źródło ciepła. W tej kolejności możemy to potem rozliczać, co jest kolejną nowością w programie. Te osoby, które kiedyś wymieniły w ramach programu Czyste Powietrze swoje kopciuchy, a teraz dotacje zachęcają do działania, mogą złożyć kolejne wnioski, tym razem na docieplenie, bo te ogromne środki, 136 tys. złotych, są po to, by zadbać o to nasze indywidualne bezpieczeństwo energetyczne. 700 tys. osób złożyło już wnioski na blisko 18 mld złotych, tutaj na Dolnym Śląsku to 34 tysiące wniosków o wartości 725 mln złotych, więc już duża rzesza Polaków, Dolnoślązaków, skorzystała z tych dotacji, ale chcemy iść do przodu, by tych osób było jak najwięcej. 29 września rusza nabór w programie Ciepłe Mieszkanie, który jest uzupełnieniem Czystego Powietrza, przeznaczonego dla zabudowy jednorodzinnej. Ciepłe mieszkanie jest z kolei kierowane dla zabudowy wielorodzinnej. Jego budżet wynosi 1,75 mld złotych. Ta druga edycja programu jest bogatsza także o poszerzenie potencjalnych wnioskodawców, bo dotychczas byli to jedynie właściciele a teraz mogą aplikować najemcy lokali z zasobu gminnego i wspólnoty liczące od trzech do siedmiu lokali. Tu na Dolnym Śląsku w ramach pierwszej edycji zostanie wyeliminowanych blisko 13 tysięcy kopciuchów. Te liczby mówią same za siebie, to niekwestionowany lider.
Ale nie wszystkie samorządy zaangażowały się, by przypominać o możliwości uzyskania tych środków.
Konstrukcja programu Ciepłe Mieszkanie polega na tym, że my przekazujemy środki wojewódzkim funduszom, a samorządy mając rozeznanie, ile osób chce złożyć wnioski, składają je do wojewódzkiego funduszu na podstawie podpisanych umów, przekazują środki mieszkańcom. Dla jasności samorządy nie bardzo partycypują w programie Ciepłe Mieszkanie, ale 144 gminy z regionu mają podpisane umowy na prowadzenie punktów konsultacyjnych w ramach programu Czyste Powietrze, tu jest dobrze, w Ciepłym Mieszkaniu mogłoby być lepiej, ale samorządy muszą wykazać się inicjatywą. Sołtysi mają być tymi osobami, które przekażą informacje o programie, pomogą złożyć wniosek. Bo nie wszyscy wiedzą, że takie programy są, a sołtysi wydaje się, że to wiarygodny kierunek przekazywania tej wiedzy.
Pewnie nie wszyscy Polacy wiedzą, że programy są i może nie wszyscy wiedzą gdzie znaleźć wniosek i jak go wypełnić.
Wnioski można znaleźć na stronach wojewódzkich funduszy albo na czystepowietrze.gov.pl, bo taka dedykowana witryna została uruchomiona, tam znajdują się też informacje na temat programu Ciepłe Mieszkanie. Tam jest generator wniosków, który automatycznie przekazuje go właściwego wojewódzkiego funduszu, gdzie jest procedowany. Te punkty konsultacyjne, o których już wspominałem, to miejsca, gdzie osoba, która nie czuje się biegle w Internecie, może przyjść, uzyskać informacje i złożyć wniosek, który gminny punkt dostarczy do funduszu.
A co, jeśli nie jestem biegły w Internecie, a w mojej gminie takiego punktu nie ma? Mogę zadzwonić i ktoś mi wytłumaczy, co mam zrobić, gdzie się udać?
Z wojewódzkimi funduszami również realizujemy taki program doradztwa energetycznego, to są mobilni doradcy, którzy działają w wojewódzkich funduszach. Zatem telefon jak najbardziej jest wskazany, można się umówić na taką indywidualną wizytę, doradca do nas przyjedzie i wszystko wytłumaczy.
Zostało nam jeszcze kilka lat na korzystanie z programów.
Ciepłe Mieszkanie działa do 2026 roku, Czyste Powietrze realizujemy do 2029 roku. Uchwały antysmogowe obligują nas do podjęcia działań. Od 1 lipca 2024 roku na Dolnym Śląsku nie będzie można użytkować pozaklasowych kopciuchów. Mamy terminy, których musimy dotrzymać. To, jak szybko będziemy oddychali czystym powietrzem, tak naprawdę zależy od nas, bo narzędzia finansowe w postaci programów są. My musimy sięgnąć tylko po dotacje.
POSŁUCHAJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.