DRJ: Jesteśmy w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej
Śląscy przedsiębiorcy przeszczepiali najnowocześniejsze sposoby produkcji, organizowali zakłady, budowali tory, mosty, dworce, dźwigi kolejowe, huty, tkalnie. Mieli ambicje nie tylko by dobrze zarabiać, ale i przejść do historii jako budowniczowie czy fundatorzy ważnych przedsięwzięć.
Najważniejszą areną trzydniowego Festiwalu będzie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, które organizuje Galę Parowozów – X Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Parowozów. W tym roku w zlocie weźmie udział 5 czynnych parowozów z Polski i Republiki Czeskiej. Przez 3 dni w Muzeum trwać będą prezentacje zabytkowych pojazdów a dla chętnych, organizowane będą przejazdy muzealnych pociągów specjalnych po najbardziej malowniczych trasach Dolnego Śląska.
W ramach Festiwalu odbędzie się również, już po raz trzeci Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki. Pierwszy na Dolnym Śląsku turystyczny rajd samochodowy, którego trasa przebiega szlakiem najcenniejszych zabytków techniki i przemysłu w regionie. Na trasie rajdu znajduje się 30 obiektów, które zlokalizowane są niemalże we wszystkich zakątkach Dolnego Śląska. Meta i oficjalne zakończenie rajdu odbędzie się na terenie Muzeum Techniki Rolniczej, w którym odbędzie się również Gala Techniki Rolniczej, jedyne na Dolnym Śląsku spotkanie zabytkowych pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych. Gala organizowana będzie na terenie powstającego Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, powstającego na terenie zespołu folwarczno-pałacowego z XVI wieku. Wystawą statycznym towarzyszyć będą pokazy pracy pojazdów i maszyn.
Festiwal będzie również okazją do oficjalnego zamknięcia i podsumowania realizowanego w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku – Oddziału Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska w Jaworzynie Śląskiej, projektu pn. Zabytki przemysłowe pogranicza otwierają swoje podwoje dla zwiedzających, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020. To największy projekt w historii muzeum, dzięki któremu dawna parowozownia, zapadnia kolejowa czy wagonownia zyskały funkcje edukacyjne.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.