W supermarkecie otworzyli bibliotekę. Tak znana sieć omija zakaz handlu w niedziele
- To omijanie prawa, bowiem zgodnie z ustawą, działalność kulturalna musi być dominująca, a handel jest tylko dodatkiem - wyjaśnia przewodniczący dolnośląskiej Solidarności Karzimierz Kimso:
To nie jest ogromna skala. Natomiast to jest kpienie sobie z z ustawodawstwa, a przede wszystkim nieszanowanie pracowników, no bo każdy z nas ma prawo do tego, żeby mieć ten dzień wolny
Do tej pory mieliśmy utrudnione zadanie z kontrolą z powodu nieprecyzyjnych przepisów - wyjaśnia Ewa Kulig z Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu: Sądy niejako argumentowały, że przepis jest na tyle mało precyzyjny, że właściwie nie ma tutaj podstaw do skazania takiego pracodawcy, właściciela sklepów i takie osoby były po prostu uniewinniane.
Wyroki Sądu Najwyższego z marca tego roku ma tę sytuację zmienić. O komentarz do sprawy poprosiliśmy rzecznika sieci sklepów Bartłomieja Tarłowskiego. W przesłanym oświadczeniu rzecznik wyjaśnia, że otworzenie biblioteki to własna decyzja prowadzących sklepy.
Poniżej cała treść oświadczenia:
Supermarkety zarządzane przez Grupę Muszkieterów sieci Intermarché prowadzą polscy, niezależni przedsiębiorcy. Każdy z nich ma bezpośredni wpływ na kierowanie swoim przedsiębiorstwem oraz odpowiada na aktualne potrzeby i oczekiwania swoich klientów, także te związane z terminami i godzinami otwarcia sklepów. Niezależność wspomnianych przedsiębiorców dotyczy również komplementarnych usług, takich jak klub czytelnika. Grupa Muszkieterów nie ingeruje w decyzje przedsiębiorców, a celem Intermarché jest rozwój szyldu z poszanowaniem prawa właścicieli supermarketów do decydowania o ich spółce.
Powołanie klubu czytelnika w sklepach Intermarché jest inicjatywą właścicieli sklepów i wynika z indywidualnej decyzji o rozszerzeniu zakresu oferowanych usług dla lokalnej społeczności. W takim przypadku każda spółka sklepowa uchwala własne regulaminy działalności klubu czytelnika, decyduje o ofercie książkowej i dokonuje rejestru czytelników. Rozszerzanie przez sklep Intermarché zakresu usług stanowi przejaw decyzyjności jego właścicieli oraz prawidłowego rozeznania potrzeb mieszkańców danego miasta i okolic.
Każdy sklep działający w ramach Grupy to odrębna spółka kapitałowa, która jako firma funkcjonująca w konkretnym mieście płaci lokalne podatki, jest pracodawcą dla mieszkańców danej gminy i angażuje się w życie lokalnych społeczności. Grupa zaś jako odpowiedzialna za harmonijny rozwój sieci stwarza warunki rozwoju dla tych spółek i ich właścicieli.
POSŁUCHAJ WIĘCEJ:
cz. I
cz. II
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.