Zbiornik w Boboszowie gotowy
Jak powiedział Radiu Wrocław Wojciech Skowyrski, wiceprezes Wód Polskich, system dużych zbiorników pozwala na ograniczenie powodzi błyskawicznych, w planie jest budowa kolejnych zbiorników:
– Kotlina Kłodzka jest w ogóle bardzo trudnym terenem. Ta zlewnia jest bardzo błyskawiczna, trzeba szybko reagować. Będziemy szukali też miejsca w naszym planie zarządzania ryzykiem powodziowym kolejnych lokalizacji. Oczywiście jeszcze raz podkreślam, że będziemy absolutnie unikali jakichkolwiek wywłaszczeń, to trzeba od razu powiedzieć, bo taką obietnicę złożyliśmy i ją podtrzymujemy.
Mieszkańcy ziemi kłodzkiej oprotestowali pierwotny plan na budowę zbiorników, bo zakładał wywłaszczenia niektórych wsi. Udział w nich brała posłanka do parlamentu europejskiego Anna Zalewska, która wspomina złożone wtedy obietnice:
– Pamiętam wtedy minister Gróbarczyk przyjeżdżał, żeby złożyć swój podpis pod zobowiązaniami i deklaracjami. Jest to po prostu przepiękny obiekt, który zresztą spełnia wszystkie możliwe standardy środowiskowe i pokazuje jak można w trosce o środowisko budować, inwestować dla dobra i bezpieczeństwa mieszkańców.
Zbiornik w Boboszowie został sfinansowany z budżetu państwa, Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju rady Europy i środków unijnych. Wartość Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły łącznie wynosi ponad 5,5 mld złotych i obejmuje ponad 60 inwestycji realizowanych do czerwca 2025 roku. Docelowo budowany system, przed skutkami powodzi ma zabezpieczyć ponad 15 mln Polaków.
Otrzymaliśmy informację, że Komisja Europejska ubolewa, iż pomimo wcześniejszych uzgodnień z Wodami Polskimi, przedstawicielka Regionalnego Przedstawicielstwa Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, nie została dopuszczona do głosu podczas ceremonii.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.