Dzień Energetyka i jubileusz 61-lecia Elektrowni Turów
W elektrowni pracuje około 2,5 tysiąca osób. Wiele z nich odebrało dziś wyróżnienia i odznaczenia. Jednak oprócz samych życzeń nie zabrakło zapowiedzi dalszego ciągu walki o przedłużenie koncesji dla kopalni i elektrowni Turów.
„Tak jak byliśmy z Turowem od początku konfliktu, tego, co Komisja Europejska chciałaby i marzyłaby zrobić z Polską energetyką. Jesteśmy tutaj też po to, że nie ustaniemy.” - mówi Europosłanka Anna Zalewska. Jak dodaje Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Marzena Machałek -To wyjątkowe święto w Turowie, bo przeżyliśmy ogromną batalie o to, by pokazać, ze Polska dba o interesy swoich rodaków, dba o interesy tego regionu. Jest to dla nas szczególnie ważne - polska suwerenność energetyczna:
- Od ponad 60 lat elektrownia pokazuje sens swojego istnienia, mówi dyrektor elektrowni Turów - Oktawian Leśniewski.
„Elektrownia tej zimy pokazała, że można na elektrownie liczyć. Produkowaliśmy energie z całą mocą, produkowaliśmy ciepło dla Bogatyni. Jesteśmy stabilnym dostawcą ciepła w tym regionie.”
Oprócz produkcji energii dla Polski, nadwyżki są eksportowane między innymi do Czech, Niemiec, Szwecji, Słowacji i w inne regiony Europy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.