Rozpoczyna się 58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans
Realizowany przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu festiwal Wratislavia Cantans zorganizował w 1966 r. Andrzej Markowski jako festiwal oratoryjno-kantatowy. Co roku koncerty gwiazd muzyki poważnej odbywają się w salach NFM, w zabytkowych wnętrzach Wrocławia i w kilkunastu miastach Dolnego Śląska.
Tytuł tegorocznego festiwalu – Matka Natura - został zainspirowany „Porami roku” Josepha Haydna.
- Podczas festiwalu przyjrzymy się, jak od zarania czasu ludzie rozumieją naturę, odnoszą się do niej i jak postrzegają swoje związki z nią. Przeplatać się będzie zatem i perspektywa ludzka, i kosmiczna. Poszukamy ich korzeni, zanurzając się w muzyce barokowej, a także ludowej. Pojawią się również pytania o stworzenie świata i o miejsce, jakie zajmuje w nim człowiek, czego zwieńczeniem będzie finał festiwalu, podczas którego wysłuchamy opowieści o żywiołach – podkreślono w zapowiedzi wydarzenia.
W każdym koncercie znajdzie się odniesienie do głównego motywu, istniejącego w twórczości nie tylko dawnych, ale i współczesnych kompozytorów.
- Nie zabraknie przy tym tematu macierzyństwa i jego kulturowych powiązań z naturą – zarówno w kontekście biblijnym, jak i antropologicznym. Matka Natura skłania do zadawania sobie pytań, a zarazem czerpania radości płynącej z muzyki - czytamy w zapowiedzi.
58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans zainauguruje w czwartek wieczorem koncert "Kosmogonia" w Sali Głównej NFM. Artystów poprowadzi maestro Christoph Eschenbach - niemiecki pianiska i dyrygent urodzony we Wrocławiu. Zaprezentowane zostaną kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Ludwiga van Beethovena oraz chińskiego dyrygenta i kompozytora Tana Duna.
Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert "Żywioły" Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Program wypełnią dzieła dwóch twórców epoki baroku – Johanna Sebastiana Bacha i Jeana-Féry'ego Rebela.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpią także Andreas Scholl, Tonu Kaljuste z Estonian Philharmonic Chamber Choir, Wayne Marshall, Alicia Amo i Musica Boscareccia, Accademia del Piacere, Giovanni Antonini z Il Giardino Armonico, Enrico Onofri z European Union Baroque Orchestra, Iwona Hossa, a także zespoły NFM.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Uli Dzwonik „Homo sentiens”, którą będzie można oglądać w foyer NFM.
Wratislavia Cantans potrwa do 17 września. Oprócz sal Narodowego Forum Muzyki festiwal zagości m.in. we wnętrzach kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, Auli Leopoldina czy synagogi Pod Białym Bocianem. Koncerty w ramach festiwalu odbędą się również w innych miastach Dolnego Śląska.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.