Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej uroczyście otwarty
rwające 12 miesięcy przygotowania do uruchomienia nowego kierunku kształcenia, pozwoliły zagospodarować na potrzeby wydziału ponad 40 pomieszczeń w należącym do uczelni historycznym kompleksie.
– To historyczny dzień, który otwiera nowy, ekscytujący rozdział w życiu naszej uczelni – mówi Radiu Wrocław prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej:
"To będą studenci nie gorsi niż ci, co kandydują na wszystkie inne renomowane uczelnie medyczne w Polsce. Także nie tylko będziemy mieli doskonałą kadrę na start, ale też doskonałych studentów, no i też doskonałe laboratoria. Także z wielkim optymizmem otwieramy nowy rozdział w historii Politechniki Wrocławskiej."
Pierwszych 60 studentów próg wydziału przekroczy 2 października. Do ich dyspozycji oddano specjalistyczne wyposażenie, m.in. Centrum Symulacji Medycznej, pracownię diagnostyki obrazowej, laboratorium biofizyki oraz sale wirtualne, jak laboratorium mikroskopii oraz prosektorium. Najważniejsza ma być jednak bezpośrednia praktyka.
- Podpisaliśmy umowy o współpracy z ośmioma wrocławskimi placówkami medycznymi, dzięki czemu już na pierwszym roku studenci spędzą więcej czasu przy łóżkach pacjentów, niż przewiduje minimum wymagane przez ministerstwo nauki — mówi Radiu Wrocław prof. Dariusz Jagielski, kardiolog pełniący obowiązki dziekana wydziału:
"Duży nacisk kładziemy na kształcenie studentów w sensie praktycznym. Dlatego te nasze umowy podpisane ze szpitalami, gdzie studenci od pierwszego roku będą przy łóżku pacjenta."
Politechnika Wrocławska to pierwsza w Polsce uczelnia techniczna, która będzie kształcić przyszłych lekarzy. Ich nauka ma być innowacyjna, dzięki połączeniu dotychczasowych rozwiązań inżynierów z medycznym doświadczeniem kadry profesorskiej.
- W Polsce to nowość, ale na świecie znane są już takie mariaże. To pozwala na pobudzenie kreatywności i poszukiwanie nowych metod diagnozy – mówi Radiu Wrocław prof. Tadeusz Więckowski, pełnomocnik rektora uczelni ds. uruchomienia wydziału medycznego:
"Dostęp do nowoczesnych technologii spowoduje, że wykształcenie kadry medycznej proponowane przez nowo utworzony wydział będzie na najwyższym możliwym poziomie."
Chociaż nabór na kierunek lekarski rozpoczął się najpóźniej ze wszystkich oferowanych przez politechnikę, okazał się najpopularniejszym wyborem przyszłych studentów. Chęć podjęcia nauki na nowym wydziale wyraziło w rekrutacji 1600 chętnych, co daje 27 kandydatów na jedno miejsce.
POSŁUCHAJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.