Pierwsze tramwaje przewiozły wrocławian trasą na Nowy Dwór
Do dyspozycji wrocławian oddanych zostało 7 kilometrów nowych torowisk wraz z przystankami, zielenią i drogami rowerowymi. Na przystanku „Strzegomska/krzyżówka" pasażerowie mają do wyboru autobus lub tramwaj, które mają się tam pojawiać nawet co 1,5 minuty. Tramwaj w godzinach szczytu jedzie co 6 minut. Zdaniem mieszkańców, to długo wyczekiwana inwestycja:
ZOBACZ: Parada zabytkowych tramwajów i autobusów otworzyła TAT na Nowy Dwór
- To było swego rodzaju wyzwanie, ale najważniejsze, że udało nam się wykonać wszystkie elementy bez większych przeszkód – mówi Radiu Wrocław Wojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji:
- Ta trasa jest wydzielona, to znaczy nie porusza się tam, gdzie komunikacja samochodowa, co sprawia, że osiedle dotychczas uważane za odległe od centrum miasta, nagle się do tego centrum zbliżyło i wszyscy mieszkańcy będą mogli tam komfortowo dojechać.
WIĘCEJ: Nowa mapa tras komunikacji miejskiej
Na Nowy Dwór dojeżdżają dwie linie tramwajowe: 13 - zupełnie nowa oraz 23, której trasa została przedłużona. Pojawiła się tam także nowa linia autobusowa nr 152.
- Pokonanie tej drogi, z pętli przy ul. Rogowskiej w okolice Rynku, powinno zajmować około 20 minut. Będzie też wiele możliwości przesiadki, by uniknąć stania w korkach - mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor miejskiego Biura ds. Zrównoważonej Mobilności:
- Najbardziej obciążonymi przystankami są te przy ul. Gubińskiej. Tam, w godzinach szczytu, będziemy mieć dwie linie tramwajowe i jedenaście autobusowych. To oznacza odjazd pojazdów co półtorej minuty.
Inwestycja warta była 386 mln złotych. 182 miliony udało się uzyskać w ramach unijnego dofinansowania.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.