W ciągu trzech lat w Głogowie powstanie jedna z największych w regionie biogazowni
Firma właśnie podpisała list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Prezes strefy, Przemysław Bożek podkreśla, że ofertę na produkcję taniej energii otrzymało kilka miast Zagłębia Miedziowego, ale to prezydent Głogowa był najbardziej zainteresowany pozyskiwaniem biometanu z odpadów.
- ENGIE już kupiło ziemię w Głogowie od miasta, w Miejskiej Strefie Inwestycyjnej. Już za kilka lat będziemy się cieszyli zieloną, tanią energią, która będzie służyła mikro i małym przedsiębiorcom, bo to jest pomysł ENGIE komu tę energię dostarczać.
Prezydent miasta, Rafael Rokaszewicz jest przekonany, że biogazownia stanie się ważnym źródłem energii dla wielu odbiorców.
- Na pewno to będą znaczące wpływy do miasta. Dziś mówimy o biometanie. Jutro możemy mówić, że ten biometan będzie napędzał miejskie autobusy. A może będzie zasilał lokalne ciepłownie, które będą dostarczały ekologiczne i tanie ciepło do miasta? Zatem perspektywy otwierają się bardzo duże.
Docelowo instalacja w Głogowie ma produkować około 1500 m3/h biometanu. Do produkcji energii będzie wykorzystywała przede wszystkim odpady rolno-spożywczych w hermetycznym procesie fermentacji.
Reprezentanci firmy inwestycyjnej nie wykluczają również współpracy z okolicznymi rolnikami, którzy - w ramach stałych kontraktów - mogliby dostarczać komponenty potrzebne do produkcji "zielonego gazu".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.