Literatura #32/2023: Barbara Lisik, Leszek Jarosz, Jarosław Molenda

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2023-08-18 10:00 | Zmodyfikowano: 2023-08-18 10:00
Literatura #32/2023: Barbara Lisik, Leszek Jarosz, Jarosław Molenda - Literatura #32/2023
Literatura #32/2023

W audycji książkowej RWK gościli:

Barbabra Lisik – W sobotę 19 sierpnia we Wrocławiu po raz kolejny uczestniczyć będziemy w Europejskiej Nocy Literatury. Kuratorką odpowiedzialną za program tegorocznej edycji, która odbędzie się pod hasłem „GABINET OSOBLIWOŚCI”, jest Sylwia Chutnik. Fragmenty wybranych przez nią 10 książek przeczytane zostaną przez 10 znakomitych postaci polskiej kultury, w 10 lokalizacjach na osiedlu Huby, pomiędzy 18:00 a 23:00. Ale sama kuratorka też nam coś przeczyta, i to... w sobotnie przedpołudnie! O szczegółowym planie 12. edycji Europejskiej Nocy Literatury opowiadała koordynatorka ENL z Wrocławskiego Instytutu Kultury, organizatora wydarzenia.

POSŁUCHAJ


Leszek Jarosz – Mecz o Superpuchar Europy za nami, a to znak, że zainaugurować można na dobre rozgrywki ligowe. W programie nie mogło więc zabraknąć piłkarskich emocji i to tych na najwyższym szczeblu. Nasz gość przez lata był podporą sekcji polskiej BBC, od 2006 r. jest częścią zespołu dziennikarskiego TVP Sport. Jego pasją jest piłka nożna, w szczególności jej historia. Kilka miesięcy temu rozmawialiśmy o pierwszy tomie „Historii mundiali” obejmującym lata 1930-1974, który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem czytelników, a sam autor zdobył za niego nagrodę w kategorii „Historycznej Sportowej Książki Roku”. Tym razem rozmawialiśmy o kontynuacji tej pasjonującej historii, Messim, Mbappe ale i pewnym Brazylijczyku, który znalazł się na okładce „Historii mundiali. Tom 2. 1978-2022” [Wydawnictwo SQN].

POSŁUCHAJ


Jarosław Molenda – Czy to będzie jedna z najczęściej dyskutowanych książek najbliższych tygodni? Dużymi krokami zbliża się premiera (22 sierpnia) biografii Zbigniewa Nienackiego, ojca najsłynniejszego muzealnika-detektywa, odkrywcy Skiroławek, określanego mianem naczelnego pornografa partii. Aroganta, który osiągnął sukces, po czym zaszył się na mazurskiej wsi, by stamtąd toczyć wojny z krytykami w Warszawie, nazywanych przez niego „zatabaczonymi nauczycielami gimnazjalnymi z dawnej Kongresówki”. Prywatnie pogromca kłusowników i piratów drogowych. ORMO-wiec z powołania, „ortodoksyjny komunista” z zamiłowania, współpracownik bezpieki z wyboru, apologeta generała Jaruzelskiego i stanu wojennego... O Zbigniewa Nienackiego zapytam autora znamiennie zatytułowanej pozycji „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika” [Prószyński i S-ka].

POSŁUCHAJ


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.