TOP5 dolnośląskich atrakcyjnych wsi [GŁOSOWANIE]
UWAGA! PRZEDŁUŻAMY GŁOSOWANIE !
Głosowanie potrwa do soboty 16 września 2023, do godziny 15:30. Codziennie można oddać głos. Zwycięża wioska, który uzbiera najwięcej punktów. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
Ten plebiscyt już się zakończył
-
-
-
-
-
Wieś Prusice
Nie chodzi o te Prusice pod Wrocławiem, a niewielką wieś w powiecie złotoryjskim. Wieś, która kryje wiele tajemnic i tych historycznych, i geologicznych. Mimo, że jest niewielka, to z całą pewnością jest tam co zwiedzać. Zabytkowy kościół, grobowa krypta, czy choćby ławka we wnętrzu wulkanu, która pomieści dwie rodziny.. jednak największą dumą Prusic jest niewątpliwie Regionalna Izba Pamięci. A powstała ona za sprawą mieszkańców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Prusice, którzy niewątpliwie robią wszystko by historia ich małej wsi nie została zapomniana.
Wieś Dworek
Wiejskie centrum rekreacyjne w Dworku służy nie tylko mieszkańcom. Wielki plac, który trzeba ciągle kosić, duża świetlica, wiaty rekreacyjne, zadaszona scena, budynek z toaletą i magazynem. Idący drogą św. Jakuba pielgrzym może się tam zatrzymać, mieszkańcy mogą zrobić przyjęcie, grzybiarze odpocząć pod wiatami, a przygodna kapela zagrać na scenie. Taką Izerską Przystań, niemal w czynie społecznym wybudowali mieszkańcy Dworka koło Lwówka Śląskiego, małej wsi, znanej kiedyś z uli figuralnych, które można oglądać we wrocławskim muzeum, czy w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach
Wieś Kąty Bystrzyckie
Wieś Kąty Bystrzyckie położone w gminie Lądek-Zdrój, jako Winkeldorf była już wzmiankowana w dokumencie króla Jana Luksemburskiego z roku 1346. Na przełomie XV i XVI wieku w okolicy funkcjonowała kopalnia, w której eksploatowano złoża rudy żelaza. Dzisiaj staje się wsią turystyczną, gdzie powstają liczne gospodarstwa agroturystyczne, ale też nie brakuje atrakcji. W Kątach Bystrzyckich działa Kuźnia Alchemiczna, gdzie możemy podziwiać minerały, zarówno te z Dolnego Śląska, jak i z całego świata. Można wziąć udział w warsztatach, udać się na pole poszukiwacza minerałów, czy wybrać się na spacer szlakiem geologicznym. Warto też odwiedzić skansen „Gottfaldówka”, w którym poznamy życie wsi śląskiej, kulturę ludową i rzemiosło z XIX wieku. W Kątach Bystrzyckich zachwycają też sami mieszkańcy, którzy organizują nietypowe wydarzenia, jak Święto Latawca. W swoich domach realizują projekty naukowe, bo to tutaj powstają stacje ładowania rowerów elektrycznych, które możemy spotkać w Sudetach i tutaj opracowywany jest projekt za 1 mln złotych, budowy robota do przygotowywania drinków. Można tu też spotkać muzyków, bo Kapela Bożków ma tu studio nagrań. We wsi tempo życia zwalnia, z dala od miejskiego zgiełku, bez zasięgu i z pięknymi widokami.
Wieś Biały Kościół
Biały Kościół to wioska w gminie Strzelin, której historia sięga XII wieku. Nie aż tak dawno, a właściwie to całkiem niedawno, bo w maju Biały Kościół zajął 2. miejsce w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska" organizowanym przez Urząd Marszałkowski; na sukces zapracowała cała społeczność - chwalą się mieszkańcy. Biały Kościół jest pięknie położonej na zboczach wzgórz Strzelińskich, 40 km od granic Wrocławia; Można tam spacerować, jeździć na rowerze czy zażywać kąpieli.
Wieś Uciechów
Piękno to pojęcie względne i nie dotyczy tylko tego co widoczne, ale i tego co w głębi człowieka - przekonują mieszkańcy Uciechowa. I choć wizualnie samej wsi niczego nie brakuje, to najbardziej słynie z tego, że jest to miejsce wesołe i radosne, w końcu nazwa zobowiązuje. We wsi dobrego humoru mieszkańcy są niezwykle aktywni. Nie tylko artystycznie, ale i społecznie. Organizują mnóstwo wspólnych wydarzeń, mają też tematyczną grę terenową czy mini-golfa.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.