Prezydent Moskal-Słaniewska: Zostaję w Świdnicy
- Zostaję w Świdnicy, to jest mój absolutnie pewny plan - zapewniała w Rozmowie Dnia preyzdent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska pytana o swoje polityczne projekty. - Nie kandyduję ani do sejmu, ani do senatu. W przyszłym roku będę, o ile zdrowie dopisze, o ile wszystkie okoliczności będą sprzyjające, będę ubiegać się raz jeszcze o stanowisko prezydenta Świdnicy.
Bezpieczny kredyt 2 proc., podobnie jak oszczędnościowe Konto Mieszkaniowe, cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem – ponad 29 tys. osób złożyło wnioski o udzielenie kredytu, podpisano już 2 021 umów na łączną kwotę prawie 730 mln zł. Założono też 1011 Kont Mieszkaniowych.
Jak kształtują się ceny nieruchomości w Świdnicy? - Na rynku wtórnym można kupić mieszkanie do remontu za 3000, 3500 złotych za metr. W dobrym stanie - 4000, 4500. Ceny deweloperskie to 7500, 8000 - komentowała Moskal-Słaniewska.
Już tylko kilka dni dzieli uczniów od powrotu do szkolnych ławek. Żeby placówki mogły ich przyjąć, potrzebni są jednak nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy. Tych brakuje, a dolnośląskie kuratorium oświaty informuje, że w całym województwie na obsadzenie czeka 2350 wakatów (dane z 31 lipca 2023 roku). Kłopoty z obsadzeniem stanowisk we wrześniu mogą mieć przede wszystkim szkoły, w których liczba uczniów będzie najwyższa.
- W Świdnicy posiłkujemy się nauczycielami, którzy są już na emeryturze. Błagamy ich dziś, żeby chcieli wrócić do pracy - tłumaczyła prezydent.
- Ja się martwię czym innym. Większość dyrektorów szkół i przedszkoli to są osoby, które za chwilę osiągną wiek emerytalny lub już go osiągnęły. Jeżeli ta kadra odejdzie, nie wiem, kim ją zastąpimy, bo występuje spłaszczenie płac w zawodzie nauczyciela.
POSŁUCHAJ ROZMOWY DNIA:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.