Twierdza Srebrna Góra chce znaleźć się na liście UNESCO
To już nie pomysł, a konkretne działania podkreślające, że o wpisie mówi się tu poważnie, wyjaśnia Paweł Gancarz, wójt Gminy Stoszowice:
- Ten list jest sygnałem dla Ministerstwa Kultury, że wszystkie instytucje, które mają coś wspólnego z Twierdzą Srebrnogórską, z Pomnikiem Historii, są zgodne w tym, że staramy się wspólnie o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Prace nabierają rozpędu, przyznaje Radiu Wrocław profesor Piotr Molski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, wiceprezes ICOMOS:
- Jesteśmy teraz na etapie sporządzania dokumentacji wyjściowej, planu zarządzania Twierdzy Srebrnogórskiej, gdzie zbieramy te wszystkie historyczne wzmianki, informacje, które mają w sposób jednoznaczny udowodnić, że ta twierdza i te, które włączą się, reprezentują ten etap rozwoju światowego dziedzictwa.
A chodzi o tak zwany drugi w historii etap rozwoju twierdz, kiedy to zaprzestano budować fortyfikacje np. nad zbiornikami wodnymi, a zaczęto wykorzystywać naturalne walory i wbudowywać obiekty np. w skały. Twierdza Srebrna Góra jest tego przykładem. Ma też sieć podziemnych korytarzy. Tego typu obiektów jest zaledwie garstka.
Co wyróżnia Twierdzę w Srebrnej Górze? To wyjaśnia Grzegorz Basiński z Twierdzy:
- Bastiony są wszędzie, to się powtarza, nie jesteśmy jakimś unikalnym sposobem obrony, tylko to, że to jest ponadprzeciętna budowla. No i historia, która spowodowała, że te fortyfikacje były już niepotrzebne i zostały jednostkowo zachowane. W tej chwili ta turystyka niszowa, bo tak możemy określić turystykę fortyfikacyjną, nabiera coraz większej popularności i znaczenia - dodaje prof. Molski z UW.
Aby zwiększyć szanse na wpis, planowany jest wpis seryjny w połączeniu z innymi podobnymi obiektami w Europie. Obecnie trwa poszukiwanie partnerów.
POSŁUCHAJ CAŁEGO MATERIAŁU:
Część 1:
Część 2:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.