Spacery granitowym szlakiem po granitowym mieście
- Granitowe schody, ogrodzenia, nagrobki, elewacje, portale, ławki, ołtarze, kościoły, rzeźby - mówi Anita Kaczmarska, jedna z inicjatorek projektu:
- W tym szlaku są ujęte prace artystyczne, ale również kamieniołomy. prowadząc tym szlakiem będziemy również historię Szklarskiej Poręby.
Jednym z elementów szlaku jest gigantyczna rzeźba Zbigniewa Frączkiewicza 100 Ton, stojąca w Górach Izerskich, której mniejsza wersja stanie również w Szklarskiej Porębie. - Projekt został dofinansowany przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi Anita Kaczmarska, współtwórczyni szlaku:
- Szlak granitowy rozpoczyna się od rzeźby Kamień dla Kamienia w centrum Szklarskiej Poręby i prowadzi właśnie do Gór Izerskich.
Szlak Granitowy jest sposobem na nieco inne niż dotąd przedstawienie historii Szklarskiej Poręby, która do dziś jest związana z karkonoskim granitem, który wbrew nazwie występuje również w Górach Izerskich czy Rudawach janowickich, ale jest wydobywany już tylko w mieście pod Szrenicą.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.